سکته گوش چیست؟ علائم و نشانه های سکته گوش

سکته گوش یا سندرم افت شنوایی ناگهانی چیست ؟

سندروم افت شنوایی ناگهانی که با نام های کری ناگهانی یا سکته گوش نیز شناخته می شود، مشکلی است که طی آن، توانایی شنیدن فرد، بدون علت قبلی و مشخص، به یکباره یا در طی مدت زمانی کوتاه از بین می رود. این حالت، به دلیل مشکل در اندام های حسی گوش داخلی راخ داده و اغلب فقط در یک گوش مشاهده می شود.

علائم سکته گوش

اکثر افراد درگیر با سندروم سکته گوش، بیان می کنند که، شب پیش مشکلی نداشته اند و صبح که از خواب بیدار شده اند، دیگر نمی توانستند بشنوند. چنین وضعیتی، بهترین توصیف برای سکته گوش است. البته لازم است خاطر نشان کنیم، تعداد زیادی از بیماران نیز، زمانی که قصد استفاده از تلفن همراه با گوش تحت تاثیر قرار گرفته خود را داشته اند، متوجه این مشکل شده اند. برخی دیگر نیز می گویند، پیش از کری ناگهانی، صدایی شبیه ترکیدن، در گوش خود شنیده اند. اگر بخواهیم علائم ناشنوایی ناگهانی را به طور مختصر بیان کنیم، باید به لیست زیر اشاره کنیم:

 • احساس کیپ بودن گوش
 • سرگیجه
 • احساس صدای زنگ در گوش
 • وزوز گوش

اقدامات لازم در صورت بروز علائم افت ناگهانی شنوایی چیست؟

برخی اوقات، افراد مبتلا به ناشنوایی ناگهانی از رفتن به مطب پزشک یا بیمارستان خودداری می کنند، زیرا فکر می کنند کاهش شنوایی آنها به دلیل آلرژی، عفونت سینوسی، جرم گوش (که کانال گوش را مسدود می کند) یا سایر شرایط شایع اتفاق افتاده است. این در حالی است که، سکته گوش یک فوریت پزشکی محسوب می شود. گرچه حدود ۵۰% از اشخاص مواجه شده با این اختلال شنوایی، تا یک الی دو هفته پس از شروع مشکل، مقداری از شنوایی خود را به صورت خود به خود باز پس می گیرند، تاخیر در شروع درمان، می تواند شانس باز پس گرفتن کامل شنوایی را برای همیشه از بیمار سلب کند. درمان سریع و شروع روند درمان در اسرع وقت، شانس بیمار برای شنیدن مجدد را بسیار افزایش می دهد.

 

میزان شیوع سکته گوش چقدر است؟

بنا بر آمارهای موجود در انستیتو مشکلات ارتباطی آمریکا، در هر ۵۰۰۰ هزار نفر بین یک تا شش نفر در طول زندگی خود، با سکته گوش مواجه می شوند. گرچه این مشکل شنیداری ،یک بیماری مربوط به سن یا جنسیت نیست، بیشتر در بازه سنی انتهای دهه ۵ ام و ابتدای دهه ۶ ام زندگی رخ می دهد.

چه عواملی باعث سکته گوش می شود؟

تفاوتی چندانی در بروز آسیب شنوایی  گوش چپ و یا کری ناگهانی گوش سمت راست وجود ندارد. در هر دو صورت، یک اختلال تاثیر گذار بر گوش، چنین وضعیتی را برای شما ایجاد کرده است؛ که البته فقط در ۱۰ درصد بیماران، می توان علت را به طور دقیق کشف کرد.

برخی از این دلایل عبارتند از:

 • عفونت ها
 • ضربات شدید به سر
 • بیماری های خود ایمنی
 • قرار گرفتن در معرض داروهای خاصی که سرطان یا عفونت های شدید را درمان می کنند.
 • مشکلات گردش خون
 • اختلالات عصبی مانند مولتیپل اسکلروز یا MS
 • اختلالات گوش داخلی، مانند بیماری مینیر

بیشتر این علل، با سایر وضعیت های پزشکی یا علائمی همراه هستند که، نشان می دهند تشخیص صحیح است. عامل دیگری که باید در نظر گرفته شود، این است که، افت شنوایی در هر دو گوش اتفاق افتاده است، یا فقط یکی؛ زیرا همانطور که پیشتر گفتیم سکته گوش در اکثر موارد، فقط در یک گوش رخ می دهد. برای مثال، اگر این اتفاق شنیداری فقط در گوش چپ (یا گوش راست) رخ داده باشد، نباید تومورهای عصب شنوایی را به عنوان علت احتمالی در نظر بگیریم. یا مثلاً، بیماری های خود ایمنی می توانند کری ناگهانی یک طرفه یا دو طرفه ایجاد کنند.

سکته گوش چگونه تشخیص داده می شود؟

در صورت بروز علائم ناشنوایی ناگهانی، پزشک متخصص گوش شما، در ابتدا به بررسی احتمالات دیگری نظیر افت شنوایی ناشی از جرم گرفتگی گوش یا وکس گوش می پردازد و اگر این احتمالات رد شد و سکته گوش شانس بیشتری برای تشخیص به عنوان مشکل موجود پیدا کرد، پزشک باید طی چند روز از شروع علائم، آزمایشاتی به نام شنوایی سنجی را بر روی شما انجام دهد؛ تا احتمال کم شنوایی حسی عصبی را، در مورد شما بررسی کند.

در طی شنوایی سنجی، پزشک متخصص گوش حلق و بینی ،می تواند، میزان صدای فرکانس های مختلف را که برای شما قابل شنیدن هستند، اندازه گیری کند. یکی از نشانه های سکته گوش، از دست دادن توانایی شنیدن تا میزان ۳۰ دسی بل (dB)، برای فرکانس های یکسان در مدت سه روز است. چنین افتی باعث می شود گفتار و مکالمه های روزمره ماننده زمزمه کردن به نظر برسد. البته ممکن است تغییراتی که حس می کنید، ظریف و ناگهانی باشند و لازم باشد با آزمایش های دیگری تشخیص داده شوند.

اگر به افت شدید شنوایی مبتلا شوید، پزشک شما احتمالاً آزمایشات اضافی را نیز درخواست می کند تا علت اصلی کم شنوایی اتفاقی شما را تعیین کند. این آزمایشات شامل آزمایش خون، تصویربرداری (معمولاً تصویربرداری با رزونانس مغناطیسی یا MRI) و تست های تعادل خواهد بود.

درمان پایین افتادن استانه شنوایی چگونه انجام می شود؟

متداول ترین درمان سکته گوش، به ویژه هنگامی که علت آن ناشناخته باشد، کورتیکواستروئیدها هستند. استروئیدها می توانند بسیاری از اختلالات را درمان کنند و معمولاً با کاهش التهاب، کاهش تورم و کمک به بدن در مبارزه با بیماری به رفع مشکل شنیدن سرعت بخشند. تا پیش از سال ۲۰۱۱، این استروئیدها، فقط به شکل قرص تجویز می شدند. اما پس از آن با آزمایشی که توسط پزشکان آمریکایی انجام شد، مشخص شد که، تزریق استروئید به پشت پرده گوش نیز، می تواند به همان اندازه موثر باشد. از آن پس پزشکان، از تزریق استروئید به گوش میانی، به عنوان یک درمان استاندارد برای سندروم کاهش  ناگهانی شنوایی استفاده می کنند. این مواد تزریق شده، راه خود را از سمت گوش میانی به گوش داخلی، پیدا خواهند کرد.

ممکن است پزشک متخصص ENT شما، این تزریق را در مطب یا بیمارستان انجام دهد. این نوع از درمان برای اشخاصی که به هر دلیلی نمی توانند کورتیکواستروئیدها را بخورند تجویز می شود و علاوه بر آن، عوارض بسیار کمتری نسبت به نوع خوراکی دارو دارد.

برای دریافت بهترین نتیجه، استروئیدها باید در اسرع وقت استفاده شوند و ممکن است، حتی قبل از مشخص شدن نتایج همه آزمایش ها تجویز شوند. چنانچه درمان، بیش از دو تا چهار هفته به تأخیر افتد، شانس درمان سکته گوش تا حد زیادی کاهش می یابد.

درمان های جانبی

همانطور که گفتیم، ممکن است علت خاصی برای کری ناگهانی وجود داشته باشد. چنانچه پزشک، بتواند، دلیل خاصی برای کاهش شدید شنوایی گوش بیابد، در کنار درمان اولیه، به درمان مکمل برای رفع ریشه ی مشکل می پردازد. سه مورد زیر را می توان به عنوان مثال در نظر گرفت:

 • عفونت : چنانچه عفونت گوش باعث سندروم افت ناگهانی شنوایی شده باشد، پزشک، مصرف آنتی بیوتیک را نیز برای شما تجویز می کند.
 • بیماری های خودایمنی : اگر یک بیماری خود ایمنی منجر به ناشنوایی ناگهانی شما شده باشد، پزشک معالج، شما را برای درمان این بیماری نیز راهنمایی می کند.
 • داروهای خاص : اگر مصرف دارویی خاص باعث به وجود آمدن سکته گوش در شما شده باشد، پزشک ENT از متخصص درمان کننده شما میخواهد تا، داروی مد نظر را با یک مورد مشابه جایگزین کند.

(کاشت حلزون) ترفند نهایی سکته گوش

چنانچه با وجود تمام تلاش ها و اقدامات لازم، بدن شما، پاسخ مثبتی به درمان ها ندهد و نتوانید خوب بشنوید، ممکن است پزشک شما، کاشت حلزون شنوایی مصنوعی، یا استفاده از سمعک را به عنوان درمان جایگزین برای شما انتخاب کند. فراموش نکنید که پزشک تمام تلاش خود را می کند، تا از کم شنوایی ناشی از سکته گوش خلاص شوید. با این وجود مشکلاتی نظیر دیر اقدام کردن برای درمان، می تواند مانع بهبودی بیمار گردد.

نتیجه گیری

گرچه درمان کری ناگهانی چندان پیچیده و سخت نیست، باید در نظر داشته باشید که، این مشکل یک فوریت پزشکی است و به محض مواجه شدن با آن، باید بدون درنگ، به بیمارستان یا مطب پزشک خود مراجعه کنید. تعلل در مراجعه به پزشک، بزرگترین عامل در شکست درمان سکته گوش است و اکثر قریب به اتفاق بیمارانی که در زمان کوتاهی به پزشک مراجعه می کنند، بخش قابل توجه شنوایی خود را باز پس خواهند گرفت.

مطلبی که در وب سایت ما، تحت عنوان سکته گوش و روش درمان آن خواندید، از مطلبی با همین عنوان در وب سایت انستیتو ملی سلامت آمریکا  توسط خانم دکتر نریم یعقوبی متخصص گوش حلق و بینی در تهران ترجمه شده است و استفاده از آن در منابع فارسی، با ذکر نام ما مجاز است.برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره این آسیب شنوایی به پیج اینستاگرام دکتر مریم یعقوبی مراجعه نمایید.

 

 

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

برای امتیاز دادن به پست روی ستاره کلیک کنید!

میانگین امتیاز ها ۳٫۹ / ۵٫ تعداد امتیازات: ۹

هیج امتیازی ثبت نشده!اولین کسی باشید که این پست را ارزیابی می کنید

, , , , , , , , , , ,

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست