رینوپلاستی

رینوپلاستی یا جراحی بینی ، از جمله عمل های زیبایی لست که میان افرا در تمام رده های سنی ، متقاضیان بسیاری دارد. در این مقاله که توسط خانم دکتر مریم یعقوبی  یکی از بهترین جراحان بینی تهران جمع بندی شده است ، در مورد عنوان های زیر اطلاعات مفیدی کسب خواهید کرد :

 • جراحی بینی ( رینوپلاستی )
 • عمل زیبایی بینی در چه مواردی انجام می شود ؟
 • انحراف بینی چیست ؟
 • روش های جراحی بینی

 

رینوپلاستی - دکتر مریم یعقوبی

رینوپلاستی یا عمل جراحی بینی چیست ؟

 • انجام جراحی بینی یا رینوپلاستی روشی است به منظور اصلاح بینی ، برای اشخاصی که در مورد ظاهر بینی خود نگرانی دارند و می خواهند اندازه ، شکل یا زاویه آن را تغییر دهند.در بعضی موارد ، برای اصلاح انحراف بینی یا مشکلات تنفسی به انجام عمل رینوپلاستی نیاز است ؛ به گونه ای که با انجام این عمل و ایجاد هماهنگی میان بینی با سایر ویژگی های آناتومی صورت ، علاوه بر برطرف شدن مشکلات بینی که ممکن است برای هر فردی در طول زندگی پیش بیاید ، علاوه بر بهبود شکل بینی و جذابیت بیشتر چهره ، کیفیت زندگی نیز بهبود خواهد یافت.
 • از این رو به طور کلی اکثر افراد خواهان این موضوع هستند که اگر نقص یا ایرادی در اندام های بدن ، بخصوص چهره خود دارند ؛ آن را برطرف نمایند.از آن جا که متقاضیان انجام عمل های زیبایی بخصوص رینوپلاستی ، امروزه بسیار زیاد شده است ما در این مقاله سعی داریم به صورت اجمالی در خصوص عمل جراحی بینی به سوالاتی که ذهن شما را درگیر کرده است ، پاسخ داده و بتوانیم راهنمای خوبی برای شما باشیم.

جراحی بینی یا رینوپلاستی در چه مواردی انجام می شود ؟

رینوپلاستی یک عمل جراحی است که عملکرد ، ظاهر و ساختار بینی را تغییر می دهد. کارشناسان ، تنها تعداد کمی‌ از افراد را نیازمند انجام جراحی زیبایی بینی می دانند ؛ ولی ما انواع مختلف را برایتان توضیح می دهیم تا بتوانید با آگاهی کافی به این انتخاب مناسب دست بزنید.

انجام عمل زیبایی بینی برای برطرف کردن مشکلاتی مانند :

 • کوچک بودن بیش از حد بینی
 • بزرگیی بیش از اندازه بینی
 • قوز بینی
 • انحراف تیغه بینی بینی
 •  پولیپ بینی
 • کوچک بودن یا بزرگ بودن غیرظبیعی سوراخ های بینی
 •  تغییر زاویه بینی نسبت به لب بالا

و موارد دیگری که بنا به درخواست بیمار و مشکلی که برایش وجود دارد و در آخر بر اساس صلاحدید جراح ، عمل زیبایی صورت می گیرد. در اینجا یکی از شایع ترین علت های عمل بینی یعنی انحراف بینی را به طور مختصر توضیح می دهیم.

 

رینوپلاستی - دکتر مریم یعقوبی

انحراف بینی

انحراف بینی به دو دسته تقسیم می‌شود : انحراف بینی داخلی و انحراف بینی خارجی

 • در حقیقت چیزی که به عنوان انحراف بینی مطرح می شود انحراف تیغه داخلی بینی است و انحراف تیغه بیرونی با درجات مختلف انحراف تیغه داخلی بینی همراه است.
 • این در صورتی است که اگر بیماری برای جراحی زیبایی مراجعه نماید و مبتلا به پولیپ بینی باشد ؛ ابتدا باید پولیپ او درمان شده و سپس جراحی رینوپلاستی را انجام دهد. 

آیا هر انحراف بینی نیاز به جراحی دارد ؟

 • متخصصان رینوپلاستی می گویند که با عمل جراحی انحراف تیغه میانی را در داخل بینی انجام می دهند و مشکل انحراف برطرف می شود. ولی انحرافات بیرونی و ظاهری بینی با این روش برطرف نمی شود. پس جراح باید قبل از عمل زیباسازی بینی  بیمار را از این مسئله آگاه نماید.
 • تنها زمانی انحراف بینی نیاز به جراحی ندارد که با وجود داشتن انحراف ، بیمار مشکلات تنفسی نداشته باشد و یا باعث اختلال در نفس کشیدن او نشود.
 • به هر حال بهتر است اگر شخصی برای برطرف شدن مشکل انحراف بینی خود قصد انجام جراحی بینی دارد دو عمل را همزمان انجام دهد و این مهارت جراح است که پس از برطرف نمودن مشکل انحراف بینی اقدامات مربوط به زیبایی را هم انجام دهد.

چه روش هایی برای رینوپلاستی وجود دارد ؟

 • قبل از این که بخواهیم چگونگی انجام عمل رینوپلاستی را برایتان توضیح دهیم لازم است با ساختار بینی آشنا شده تا درک بهتری نسبت به جراحی زیباسازی بینی داشته باشید.
 • مشکلی که ممکن است در بینی برخی از افراد وجود داشته باشد ، رشد بیش از حد شاخک های داخل بینی است. در یک فرد طبیعی در هر سمت بینی ۳ برآمدگی استخوانی در داخل وجود دارد که در فارسی آن را ” شاخک ” می‌نامند و در اصطلاح پزشکی ” توربینیت بینی ” نامیده می‌شوند.
 • در حین فرایند تنفس ، هوا از لابه‌لای این برآمدگی ها عبور کرده و اعمال مختلفی از جمله تصفیه ، گرم‌کردن هوا و مرطوب سازی روی آن انجام می شود.
 • اگر بنا به هر دلیلی شاخک های داخل بینی بیش از اندازه رشد کنند ، کانال عبور راه هوایی را تنگ نموده و مشکل ساز می شوند.
 • در گذشته روش های جراحی شامل برداشتن تمام یا قسمت زیادی از شاخک ها بوده است که عوارض مختلفی را برای بیمار داشت ؛ ولی در حال حاضر با پیشرفت‌ های زیاد در علم پزشکی و جراحی نوسازی بینی ، بدون برداشتن و یا دادن برش روی شاخک ها ، کاهش حجم آن ها با استفاده از روش های نوینی مانند وارد کردن امواج رادیویی با فرکانس چند مگاهرتز به داخل شاخک ها یا با فیبرهای بسیار ظریف لیزری که وارد شاخک ها می کنند ، تغییرات بافتی در آن ها رخ داده و در دراز مدت منجر به کوچک شدن شاخک ها می شوند.

 

رینوپلاستی - دکتر یعقوبی

روش های نوین جراحی بینی

بعد از توضیحات بالا حال به این جا رسیدیم که انجام عمل نوسازی بینی به دو روش انجام می شود :

 1. عمل رینوپلاستی باز
 2. عمل رینوپلاستی بسته
 • در عمل جراحی بینی با روش باز ، برشی جزئی در ناحیه بین لب و بینی که به آن کلوملا می گویند ، ایجاده شده و بعد از آن حفره های بینی را به دو قسمت تقسیم کرده و سپس پوست بینی به سمت بالا کشیده می شود تا امکان دسترسی بیشتری به داخل بینی باشد و جای زخم کمی‌ دارد.
 • ولی در زیبایی بینی با روش بسته ، هیج زخمی ‌وجود ندارد ؛ زیرا مداخله‌ داخلی وجود ندارد و پزشک متخصص گوش و حلق و بینی ، تغییراتی در درون بینی ایجاد و نتیجه آن هم به دلیل دسترسی کمی که به ساختار اصلی بینی دارد ، محدود است.
 • انتخاب هر کدام از دو روش باز یا بسته ، نسبت به کاری که بر روی بینی باید انجام گیرد توسط پزشک جراح زیبایی تشخیص داده می شود و چیزی که از اهمیت بالایی برخوردار است نتیجه نهایی جراحی می باشد.

اقدامات پیش از رینوپلاستی

برای انجام رینوپلاستی لازم ست به جراح بینی حاذق مراجعه نموده و فاکتورهای مختلف جراحی را مورد بحث قرار دهید. ایشان طی جلسه مشاوره و انجام معاینات از کاندیدا بودن شما برای عمل بینی مطمئن می شود.

ارزیابی پیشینه پزشکی : منظور از پیشینه پزشکی تمام اطلاعاتی است که به بیماری ها و جراحی های گذشته شما مربوط می شود. در ادامه این موارد ، داروهای مصرفی و حساسیت های دارویی تان نیز مورد بحث قرار می گیرد. این موضوعات بدین جهت مورد بررسی قرار می گیرند که جراح مطمئن شود در طول عمل مشکلی برای فرد پیش نخواهد آمد.

معاینات بالینی : انجام تست های آزمایشگاهی و معاینه های فیزیکی یکی از اقدامات ضروری پیش از رینوپلاستی است. از جمله تست های آزمایشگاهی که باید انجام پذیرد ، آزمایش خون است. پزشک چهره و اجزای صورت تان و ساختار داخلی و خارجی بینی را نیز بررسی می کند تا بتواند تکنیک و مدل مناسب برای جراحی بینی را مشخص نماید.

عکسبرداری : گرفتن عکس از زوایای مختلف بینی یکی از مراحلی است که معمولاً قبل از عمل انجام می شود. هدف از این کار درج در پرونده پزشکی و مقایسه فرم بینی پیش و پس از اعمال تغییرات است.

در انتهای جلسه مشاوره ، توصیه می شود خواسته هایتان را با پزشک در میان بگذارید تا ایشان شما را در جهت درست راهنمایی کند. گاهی اوقات فرد انتظارات غیر منطقی از انجام جراحی دارد. در این صورت پزشک باید گزینه های مناسب را به او پیشنهاد دهد و اوا را از عواقب عدم تصمیم گیری درست برای انجام رینوپلاستی آگاه سازد. جراح به هر فرد مراجعه کننده توصیه می کند که قبل از رینوپلاستی ، باید مصرف هر دارو یا مکملی را که باعث رقیق شدن خون می شود قطع نماید تا از افزایش خونریزی جلوگیری شود. همچنین استعمال دخانیات نیز باید ترک شود. چرا که ماده نیکوتین روند بهبودی را مشکل ساز می کند ریسک عفونت را افزایش می دهد.

 

رینوپلاستی - دکتر یعقوبی

مراحل انجام رینوپلاستی

 • قدم اول برای عمل بینی ، بیهوشی است. به طور کلی رینوپلاستی تحت بیهوشی عمومی یا بی حسی موضعی به همراه تزریق داروی آرام بخش می تواند انجام پذیرد. بیهوشی عمومی بدین صورت است که دارو به صورت خوارکی یا ستنشاقی مورد استفاده قرار می گیرد و پس از آن فرد دیگر نه صدایی را می شوند و نه چیزی را حس می کند. به عبارتی به یک خواب عمیق فرو می رود. بی حسی موضعی کمی با این روند تفاوت دارد. بدین نحو که فرد بیدار بوده و تنها محلی که قرار است عمل شود بی حس می گردد.
 • با اثرگذاری دارو ، رینوپلاستی شروع می شود. برای انجام رینوپلاستی جراح طبق تکنیکی که اتخاذ نموده است ، برش را در محل صحیح ایجاد می کند. از طریق برش ایجاد شده دسترسی لازم برای اعمال تغییرات فراهم می شود. ایشان با توجه ایرادات بینی ، اصلاحات لازم را بر روی بافت های استخوانی و غضروفی به انجام می رساند. در صورت لزوم جراح می تواند برای انجام رینوپلاستی از بافت های پیوندی نیز استفاده کند. با انجام تمام تغییرات ، پوست مجدد بر روی ساختار بینی قرار گرفته و بوسیله نخ بخیه ، بسته شده و فرد به اتاق ریکاوری منتقل می شود.

مراقبت های بعد از رینوپلاستی

لازم است بدانید فرم نهایی بینی ، بعد از پایان یافتن دوره ریکاوری مشخص می گردد. به همین خاطر است که باید در این مدت مراقبت های لازم را انجام دهید تا اشکالی در ظاهر جدید بینی پیش نیاید. انتظار می رود تا مدتی بعد از رینوپلاستی ، بینی متورم باقی بماند. برای آن که به کاهش آن کمک کنید ، می توانید برای چند هفته به این حالت بخوابید که روی کمر دراز کشیده و حداقل دو بالش زیر سرتان قرار دهید. پانسمان ها نیز نهایتاً بعد از ۷ روز برداشته شده و پس از آن باید تا مدت معین از چسب بینی استفاده کنید. بعد از برداشتن پانسمان های داخلی و خارجی ممکن است شاهد کمی خونریزی و خروج ترشحات مخاطی از بینی باشد. به همین خاطر پزشک یک پد قطره ای شکلی را زیر بینی قرار می دهد تا ترشحات جذب آن شوند. نکاتی وجود دارد که می توانید از دکتر یعقوبی یکی از بهترین جراحان گوش تهران سوال نمایید.

پس از رینوپلاستی موظف هستید که نکات زیر را رعایت کنید:

 • از تمرینات ورزشی پر تحرک مانند ایروبیک و دویدن اجتناب نمایید
 • بینی را مالش و فشار ندهید
 • از مواد غذایی استفاده کنید که فیبر بسیاری دارند.
 • فعالیت عضلات صورت را محدود نموده و حالات چهره خود را تا آن جا که امکان دارد ثابت نگه دارید
 • هنگام بیرون رفتن از کرم ضد آفتاب استفاده کنید.

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

برای امتیاز دادن به پست روی ستاره کلیک کنید!

میانگین امتیاز ها ۵ / ۵٫ تعداد امتیازات: ۱

هیج امتیازی ثبت نشده!اولین کسی باشید که این پست را ارزیابی می کنید

, , , , , , , , , , , , , , , , ,

مطالب مرتبط

3 دیدگاه. دیدگاه جدید بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست