کم شنوایی گوش

کم شنوایی گوش عارضه ای است که به تدریج و با افزایش سن در زنان و مردان نمود پیدا می کند. دیده شده است که افراد بالای ۶۵ سال تا حدی به اختلالات شنوایی دچار هستند. این اختلال که به نوعی از بیماری های گوش محسوب می شود ، در ۳ دسته قرار می گیرد:

 • انتقالی که به گوش خارجی یا میانی مربوط می شود.
 • وابسته به عصب که گوش داخلی را درگیر می سازد
 • ترکیبی از هردو مورد

در این مقاله دکتر مریم یعقوبی بهترین جراح گوش تهران ، قصد دارند تا در رابطه با کم شنوایی گوش ، علائم آن ، علت پدید آمدن و روش های درمانی صحبت کنند. پس از اگر به این عارضه دچار هستید یا دوست دارید اطلاعات خود را در رابطه با این بیماری افزایش دهید این مقاله را از دست ندهید.

 

کم شنوایی گوش

 

ورود به دوره میان سالی و قرار گیری در معرض سر و صداهای زیاد و بلند در کاهش شنوایی اثر گذار هستند. فاکتورهای دیگری همچون تجمع جرم بیش از حد در گوش ، نیز می تواند کم شدن شنوایی موقتی را در پی داشته باشد.

علائم کم شدن قدرت شنوایی

موارد زیر از جمله نشانه هایی هستند که به همراه کم شنوایی گوش نمود می یابند:

 • مبهم شنیدن صحبت های دیگران و صداهای محیط اطراف
 • دشواری در شنیدن کلمات بخصوص در مکان های پر ازدحام
 • دشواری در شنیدن حروف صامت کلمات
 • درخواست مدام از دیگران مبنی بر آرام و شمرده تر صحبت کردن
 • بالا بردن صدای تلویزیون یا رادیو بیش از حد نرمال
 • صرف نظر از مشارکت در جمع و گفتگو با دیگران
 • کناره گیری از تجمعات اجتماعی

علت کم شنوایی گوش

 • آسیب دیدن گوش داخلی : روند طبیعی افزایش سن و قرار گرفتن در معرض صداهای بسیار بلند سبب فرسوده و گسستگی سلول های عصبی حلزون گوش که سیگنال های صوتی را به مغز منتقل می کند ، می شود. به هنگام آسیب دیدن این سلول های عصبی ، فرکانس های به طور مطلوب منتقل نمی گردند که در نتیجه آن کم شدن قدرت شنوایی رخ می دهد.
 • افزایش تدریجی جرم درون گوش : چرک های تجمع یافته مجرای شنوایی را مسدود کرده و عبور امواج صوتی را مختل می سازد. البته این مورد از کم شنوایی موقتی است و با جرم گیری گوش برطرف می شود.
 • عفونت گوش و رشد غیر طبیعی استخوان یا وجود تومور : در گوش خارجی یا میانی هر یک از این موارد ممکن است رخ دهد و سبب کم شنوایی گوش  شود.
 • پارگی پرده گوش : موج صدای بسیار بلند و فراتر از حد نرمال ، تغییر ناگهانی فشار ، ضربه زدن به پرده گوش بوسیله شی خارجی و عفونت امکان دارد باعث پارگی پرده گوش شده و بر روی شنوایی تاثیر گذارند.

 

کم شنوایی گوش

 

درمان کم شنوایی گوش

طبق گفته های بهترین جراح گوش تهران ، در صورت بروز و تشخیص کم شنوایی در گوش، تدابیری برای بهسازی میزان شنوایی گوش اندیشیده شده است. برحسب علت و شدت از دست دادن شنوایی ، روند مناسب توسط متخصص اتخاذ می گردد.

 1. جرم گیری گوش : کاهش شنوایی گوش که به علت تجمع چرک در گوش رخ داده است ، برگشت پذیر می باشد. متخصص با استفاده از ساکشن یا ابزار کوچک و ظرفی که انتهای آن حلقه مانند می باشد ، جرم ها را از مجرای شنوایی گوش خارج می سازد.
 2. پروسه های جراحی : برخی از انواع کم شنوایی گوش انجام جراحی نیازمند هستند از قبیل شرایط غیرطبیعی پرده یا استخوان گوش. اگر چندین بار به عفونت گوش دچار شده باشید و مایعاتی درون گوش وجود داشته باشند ، جراح برای تخلیه آن ها ، از یک لوله باریک و کوچک استفاده می کند.
 3. وسایل کمک شنوایی : چنانچه این اختلال به آسیب دیدن گوش داخلی و عصب شنوایی مربوط باشد ، وسایل کمک شنوایی می توانند در بهبود روند شنیدن ، بسیار کارآمد تلقی شوند. جراح متخصص در این زمینه با شما گفتگو کرده و بهترین وسیله شنوایی را برایتان بر می گزیند.
 4. کاشت حلزون گوش : در صورتی که شدت کاهش شنوایی در فرد بسیار بالا باشد و حتی وسایل کمک شنوایی مؤثر واثع نشده باشند ، کاشت حلزون مصنوعی گوش ، راه حل بعدی در نظر گرفته می شود.

 

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

برای امتیاز دادن به پست روی ستاره کلیک کنید!

میانگین امتیاز ها ۵ / ۵٫ تعداد امتیازات: ۱

هیج امتیازی ثبت نشده!اولین کسی باشید که این پست را ارزیابی می کنید

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست