کاشت حلزون گوش

کاشت حلزون چیست ؟

کاشت حلزون گوش چه چیزی است، ما می خواهید راجع به کاشت حلزون گوش اطلاعات بیشتری کسب کنید. با این وجود برای کمک به درک ۱۰۰% مطلب ابتدا، توضیح مختصری نیز در مورد کلیت بحث برای شما خواهیم داد.

کاشت حلزون گوش

هدف از کاشت حلزون گوش چیست؟

کاشت حلزون گوش، یک وسیله ی الکتریکی است، که به منظور ترمیم ضعف شنوایی و به عنوان یک عضو مصنوعی بدن مورد استفاده قرار می گیرد. شاید با خود بگوئید: ” وقتی می توان از سمعک استفاده کرد، چرا باید به چنین وسیله ای روی آورد؟ ”

لازم است بدانید، برخی اشخاص به دلیل مشکلات گوش داخلی، بهره ی چندانی از استفاده ی سمعک نخواهند برد. کاشت حلزون گوش به عنوان یک ایمپلنت، یکی از بهترین و مناسب ترین روش ها برای حل مشکل شنوایی این اشخاص محسوب می شود.

بر خلاف سمعک، که با تقویت صدا به بهبود شنوایی کمک کرده، کاشت حلزون گوش، به بخش های آسیب دیده ی گوش کمک می کند، تا صدا را به اعصاب شنوایی منتقل کنند.

چگونه کاشت حلزون گوش به شنیدن کمک می کند؟

در کاشت حلزون گوش از یک پردازشگر صدا، که در پشت گوش قرار می گیرد، استفاده می شود. این پردازنده وظیفه ی ضبط صدا و انتقال آن به گیرنده ای که طی عمل جراحی کاشت در داخل گوش کار گذاری می شود را بر عهده دارد. پس از آن این گیرنده، سیگنال های دریافتی را به الکترودهای کاشته شده در گوش منتقل کرده و آن نیز صدا را به حلزون گوش داخلی انتقال می دهد.

شماتیک حلزون گوش

در طی این روند، سیگنال ها اعصاب شنوایی را تحریک کرده و به وسیله ی آن ها به سمت مغز هدایت می شوند. سپس، مغز فرد استفاده کننده از ایمپلنت حلزون گوش، سیگنال های دریافتی را به عنوان صداها ترجمه می کنند. گرچه، ممکن است صدا ها مقداری با صوت ضبط شده توسط پردازنده تفاوت داشته باشند، با این وجود دقت عملکرد این دستگاه ها، در نوع خود بسیار بالا است و فرددارای اختلال شنوایی پس از مدتی استفاده از این عضو مصنوعی، تا حد قابل توجهی به توانایی ترجمه ی اصوات دست پیدا خواهد کرد.

مقاله مفید :
سکته گوش چیست؟ علائم و نشانه های سکته گوش

اگر بخواهیم به طور ساده تر بگوییم، باید گفت:” کسب توانایی درک اصوات منتقل شده به وسیله ی کاشت حلزون شنوایی مستلزم صرف زمان است و این زمان در اکثر افراد، چیزی در حدود یک سال است. “

چرا باید به کاشت حلزون گوش اعتماد کرد؟

کاشت حلزون گوش می تواند، وضعیت روابط اجتماعی و به تبع آن سطح کیفیت زندگی اشخاصی کم شنوا را که، سمعک کار چندانی برای آن ها نمی کند، بهبود بخشد. علاوه بر این کاشت حلزون گوش در هر دو طرف، به عنوان درمان استاندارد، برای کودکان و اطفال دچار اختلال ضعف شنوایی شدید محسوب می شود، زیرا این دسته از بیماران در حال یادگیری صحبت کردن و پردازش زبان هستند.

تاثیر حلزون در رفع کم شنوایی

با این وجود، بزرگسالان و کودکانی که توانایی شنیدن خود را، پس از یادگیری صحبت کردن از دست داده اند نیز می توانند از کاشت حلزون در گوش بهره مند شوند. بنا بر اظهارات افراد استفاده کننده نا شنوا ،از ایمپلنت حلزون شنوایی، موارد زیر در طی این درمان، در آن ها بهبود یافته است:

 • امکان شنیدن بدون نیاز به علائم دیداری مانند لب خوانی
 • تشخیص صداهای عادی و روزمره محیطی
 • توانایی گوش دادن در محیط های پر سر و صدا
 • توانایی تشخیص منبع صدا
 • امکان شنیدن صداهای مربوط به برنامه های تلویزیونی و امکان مکالمه تلفنی

کاندیدای کاشت حلزون گوش چه کسانی هستند؟

برای کاشت حلزون گوش، فرد با آسیب گوش و مشکل زنجیره شنوایی ، شرایط مشخص و خاصی را داشته باشد، که این شرایط عبارت است از موارد زیر:

 • کاهش شنوایی بسیار شدید، که توانایی برقراری ارتباط گفتاری را از بین برده است
 • مفید واقع نشدن استفاده از سمعک و به اثبات رسیدن این امر طی بررسی های دقیق و تخصصی
 • عدم وجود مشکلات دیگر پزشکی، که مانعی برای کاشت حلزون شنوایی محسوب می شوند
 • انگیزه ی بالا برای شرکت در جلسات توان بخشی و علاقه مند بودن به شنیدن دوباره از اعماق وجود
 • درک روشن از آنچه کاشت  پروتز حلزونی گوش می تواند برای شنیدن انجام دهد و آنچه خارج از توانایی های این عضو مصنوعی است

عوارض کاشت حلزون گوش کدامند؟

جراحی کاشت حلزون گوش در اکثر موارد بی خطر است. با این وجود ریسک های کوچک موجود، شامل موارد زیر است:

 • از دست دادن شنوایی باقی مانده: کاشت دستگاه، ممکن است، به توانایی کم باقی مانده در شنیدن گوش بیمار آسیب برساند. گرچه لازم به ذکر است، این احتمال در عمل های استاندارد، بسیار پایین است.
 • التهاب غشاهای اطراف مغز و نخاع (مننژیت) به دنبال جراحی کاشت حلزون در گوش کودکان: واکسیناسیون ها برای جلوگیری از مننژیت معمولاً قبل از عمل کاشت حلزون انجام می شود.
 • نیاز به ترمیم: در موارد بسیار کمی ممکن است، نیاز به جراحی مجدد جهت ترمیم یا تعویض دستگاه وجود داشته باشد.
مقاله مفید :
عمل گوش برجسته و بهترین زمان برای انجام آن
مراقبت های بعد از کاشتن حلزون

ضمناً علاوه بر موارد ذکر شده، مسائل دیگری نیز وجود دارند، که البته از احتمال رخ دادن بسیار بسیار کمتری برخوردار هستند. این موارد به شرح زیر می باشند:

 • فلج اعصاب صورت
 • عفونت محل عمل
 • و مشکلات تعادل

باید ها و نباید های عمل کاشت دستگاه حلزونی گوش

کاشت حلزون گوش تحت بیهوشی عمومی انجام می شود و این به این معنی است که، شما یا فرزندتان در طی عمل در خوابی عمیق هستید. مواردی که باید بیمار به آن ها توجه کند، به شرح زیر است:

 • چنانچه دارو یا مکملی مصرف می کنید، باید پس از مشورت با پزشک متخصص گوش حلق و بینی خود، برای مدت مشخصی از مصرف آن خود داری کنید.
 • برای مدت معینی از خوردن یا نوشیدن بپرهیزید.

البته، شکی وجود ندارد، که تمامی این موارد، در طی جلسات مشاوره ی پیش از عمل بازسازی شنوایی گوش به شما گفته خواهد شد.

نکات اصولی در عمل بازسازی شنوایی

قبل از عمل

برای تعیین اینکه آیا کاشت حلزون گزینه خوبی است یا خیر، بیمار باید تحت ارزیابی های پزشکی مشخصی قرار بگیرد. ارزیابی هایی که شامل موارد زیر است:

 • تست های شنوایی، گفتار و تعادل
 • معاینه جسمی برای ارزیابی سلامت گوش داخلی
 • تصویربرداری سی تس اسکن یا MRI از جمجمه برای ارزیابی وضعیت حلزون و ساختار گوش داخلی
 • و در برخی موارد، بررسی های روانی برای تعیین توانایی یادگیری استفاده از حلزون کاشته شده در گوش

طی فرایند عمل

در طی فرایند عمل، جراح گوش برشی  را در بخش پشتی گوش ایجاد می کند و با ایجاد شکاف بر روی استخوان ماستوئید، بخش داخلی دستگاه را برای همیشه در آن محل قرار می دهد. طی این عمل، جراح با تجربه گوش، با ایجاد سوراخی ریز بر روی حلزون آسیب دیده ی گوش، الکترودهایی که درباره ی آن ها صحبت کردیم را، در محل خود قرار داده و سپس پوست را بخیه میزند.

بعد از عمل

بیمار تا مدتی پس از عمل ممکن است، شرایط زیر را تجربه کند:

 • فشار یا ناراحتی بر روی گوش ( یا گوش ها در صورت عمل جراحی دو طرفه)
 • سرگیجه یا حالت تهوع
مقاله مفید :
ترمیم پرده ی گوش (تمپانوپلاستی)

با وجود آنچه گفته شد، اکثر قریب به اتفاق بیماران، در همان روز اول عمل بدون مشکل خاصی می توانند به خانه ی خود بازگردند و کافی است حدود یک هفته بعد، برای کشیدن بخیه ها نزد پزشک بروند.

لازم است خاطر نشان کنیم، حلزون کاشته شده، تا مدت دو الی شش هقته پس از جراحی فعال نمی شود. این اقدام، به دلیل دادن زمان کافی به محل عمل کاشت حلزون گوش برای بهبودی کامل انجام می شود.

فعال سازی کاشت حلزون

برای فعال کردن ایمپلنت حلزون، متخصص شنوایی باید:

 • پردازنده صدا را متناسب با بیمار تنظیم کند
 • اجزای دستگاه شنوایی  حلزون کاشته شده در گوش را بررسی کند، تا مطمئن شود که به درستی کار می کنند
 • به بررسی صداها و  آنچه توسط فرد شنیده می شود بپردازد
 • و اطلاعاتی در مورد مراقبت و استفاده صحیح از دستگاه به شخص ناشنوا بدهد
عوارض حلزون و مراقبت‌های لازم

اقدامات توانبخشی

توانبخشی شامل آموزش مغز فرد، برای درک صداهایی است که از طریق تعبیه پروتز حلزون ،شنیده می شود. گفتار و صداهای معمول محیطی شنیده شده توسط حلزون مصنوعی گوش، با آنچه شما به خاطر می آورید متفاوت خواهد بود.

مغز شخص برای درک صحیح این اصوات، به زمان نیاز دارد. این فرایند با پوشیدن پردازنده گفتار به طور مداوم و در تمام ساعات بیدار بودن، به بهترین وجه ممکن پیش می رود.

 

نتیجه گیری

عمل قرار دادن حلزون مصنوعی گوش، یک عمل بسیار مفید، با ریسک پایین و مزایای بسیار زیاد است؛ با این وجود، حصول نتایج مطلوب به موارد مختلفی نظیر سن بیمار، مدت زمان طی شده میان از دست دادن شنوایی و کاشت حلزون و مواردی همچون وضعیت سلامتی بیمار بستگی دارد.

برای مثال، تحقیقات نشان می دهند، کودکان خردسالی که جراحی حلزون گوش داشته اند، نسبت به کودکان مشابه دارای سمعک، توانایی شنیدن و گفتار بهتری دارند. در مورد بزرگسالان نیز می توان گفت، چنانچه فاصله ی زمانی زیادی میان از دست دادن حس شنود و این عمل وجود نداشته باشد، می توان انتظار نتایج بهتری را داشت.

مطلبی که تحت عنوان کاشت حلزون گوش خواندید، به طور  اختصاصی برای این وب سایت خانم دکتر مریم یعقوبی متخصص گوش حلق و بینی تهیه شده است و استفاده از آن فقط با ذکر منبع مجاز می باشد.

منبع

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

برای امتیاز دادن به پست روی ستاره کلیک کنید!

میانگین امتیاز ها ۴٫۲ / ۵٫ تعداد امتیازات: ۶

هیج امتیازی ثبت نشده!اولین کسی باشید که این پست را ارزیابی می کنید

, , , , , , , , , ,

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست