رینوپلاستی

در این مقاله که توسط خانم دکتر مریم یعقوبی متخصص گوش 
حلق و بینی جمع بندی شده است در مورد عنوان های زیر اطلاعات
مفیدی کسب خواهید کرد :
.عمل جراحی بینی(رینوپلاستی)چیست؟
.عمل زیبایی بینی در چه مواردی انجام می شود؟ 
.انحراف بینی چیست؟
.روش های انجام پلاستیک بینی
.اقدامات لازم قبل عمل جراحی بینی که لازم است بدانید
.نکات مهم و مراقبت های بعد جراحی زیباسازی بینی کدام اند؟
.سن مناسب برای عمل رینوپلاستی چه سنی است؟

رینوپلاستی یا عمل جراحی زیبایی بینی چیست؟

انجام جراحی بینی یا رینوپلاستی روشی است به منظور اصلاح بینی برای اشخاصی که در مورد ظاهر بینی خود نگرانی دارند و می‌خواهند اندازه، شکل یا زاویه آن را تغییر دهند. در بعضی موارد برای اصلاح یک انحراف بینی و یا مشکلات تنفسی به انجام عمل جراحی بینی(رینوپلاستی) نیاز است.  به گونه ای که با انجام این عمل و هماهنگی با سایر ویژگی های آناتومی ، علاوه بر برطرف شدن مشکلات بینی که ممکن است برای هر فردی در طول زندگی پیش بیاید، زندگی را راحت تر و یا صورت آنها را جذاب و متناسب تر به نظر برساند.

اکثر انسانها خواهان این موضوع هستند که اگر نقص یا ایرادی در اندام‌های بدن، بخصوص چهره خود احساس ‌کنند را برطرف نمایند. متقاضیان انجام عمل‌های زیبایی بخصوص رینوپلاستی امروزه بسیار زیاد شده است ما در این مقاله سعی داریم به صورت اجمالی در خصوص عمل جراحی بینی (رینوپلاستی) به سوالاتی که ذهن شما را درگیر کرده است، پاسخ داده و بتوانیم راهنمای خوبی برای شما باشیم.

جراحی بینی یا رینوپلاستی در چه مواردی انجام می شود؟

رینوپلاستی یک عمل جراحی است که عملکرد، ظاهر و ساختار بینی را تغییر می‌دهد. کارشناسان تنها تعداد کمی‌از افراد را نیازمند انجام عمل پلاستیک  بینی می‌دانند. ولی ما انواع مختلف را برایتان توضیح می‌دهیم تا بتوانید با آگاهی کافی به این انتخاب مهم دست بزنید.

انجام عمل زیبایی بینی برای برطرف کردن مشکلاتی مانند:

رینوپلاستی

  • کوچک کردن بینی
  • بزرگ کردن بینی
  • برداشتن قوز بینی
  • عمل بینی گوشتی
  •  جراحی انحراف بینی
  • عمل بینی استخوانی
  •  پولیپ بینی
  • کوچک کردن سوراخ‌های بینی
  •  تغییر زاویه بینی نسبت به لب بالا

و موارد دیگری که بنا به درخواست بیمار و مشکلی که برایش وجود دارد و جراح تشخیص میدهد عمل زیبایی صورت می‌گیرد.

در اینجا یکی از شایع ترین علت های عمل بینی یعنی انحراف بینی را به طور مختصر توضیح می دهیم.

 

انحراف بینی

انحراف بینی به دو دسته تقسیم می‌شود : انحراف بینی داخلی و انحراف بینی خارجی

درحقیقت چیزی که بعنوان انحراف بینی مطرح می‌شود انحراف تیغه داخلی بینی است و انحراف تیغه بیرونی با درجات مختلف انحراف تیغه داخلی بینی همراه است. و این در صورتی است که اگر بیماری برای جراحی زیبایی مراجعه نماید و مبتلا به پولیپ بینی باشد ابتدا باید پولیپ او درمان شده و سپس جراحی رینوپلاستی را انجام دهد.

 

خب حال سوالی پیش می‌آید که آیا هر انحراف بینی نیاز به جراحی دارد؟

کوچک کردن بینیمتخصصان جراحی بینی می‌گویند که با عمل جراحی انحراف تیغه میانی را در داخل بینی انجام می‌دهند و مشکل انحراف برطرف می‌شود. ولی انحرافات بیرونی و ظاهری بینی با این روش برطرف نمی‌شود. پس جراح باید قبل از عمل زیباسازی بینی  بیمار را از این مسئله آگاه نماید.

تنها زمانی انحراف بینی نیاز به جراحی ندارد که با وجود داشتن انحراف، بیمار مشکلات تنفسی نداشته باشد و یا باعث اختلال در نفس کشیدن او نشود.

به هر حال بهتر است اگر شخصی برای برطرف شدن مشکل انحراف بینی خود قصد انجام جراحی بینی دارد دو عمل را همزمان انجام دهد و این مهارت جراح است که پس از برطرف نمودن مشکل انحراف بینی اقدامات مربوط به زیبایی را هم انجام دهد.

 

 چه روش هایی برای رینوپلاستی وجود دارد ؟

قبل از اینکه بخواهیم چگونگی انجام عمل زیبایی بینی را برایتان توضیح دهیم لازم است با ساختار بینی آشنا شده تا درک بهتری نسبت به جراحی زیباسازی بینی داشته باشید.

مشکلی که ممکن است در بینی برخی از افراد وجود داشته باشد، رشد بیش از حد شاخک‌های داخل بینی است. در یک فرد طبیعی در هر سمت بینی ۳ برآمدگی استخوانی در داخل وجود داردکه در فارسی آن را “شاخک” می‌نامند و در اصطلاح پزشکی “توربینیت بینی” نامیده می‌شوند.

در حین فرایند تنفس، هوا از لابه‌لای این برآمدگی‌ها عبور کرده و اعمال مختلفی از جمله تصفیه، گرم‌کردن هوا و مرطوب سازی روی آن انجام می‌شود. اگر بنا به هر دلیلی شاخک‌های داخل بینی بیش از اندازه رشد کنند، کانال عبور راه هوایی را تنگ نموده و مشکل ساز می‌شوند.

در گذشته روش‌های جراحی شامل برداشتن تمام یا قسمت زیادی از شاخک‌ها بوده است که عوارض مختلفی را برای بیمار داشت. ولی در حال‌حاضر با پیشرفت‌های زیاد در علم پزشکی و جراحی نوسازی بینی، بدون برداشتن و یا دادن برش روی شاخک‌ها، کاهش حجم آن‌ها با استفاده از روش‌های نوینی مانند وارد کردن امواج رادیویی با فرکانس چند مگاهرتز به داخل شاخک‌ها و یا با فیبرهای بسیار ظریف لیزری که وارد شاخک‌ها می‌کنند، تغییرات بافتی در آن‌ها رخ داده و در دراز مدت منجر به کوچک شدن شاخک‌ها می‌شوند.

بعد از توضیحات بالا حال به اینجا رسیدیم که انجام عمل نو سازی بینی به دو روش انجام می‌شود:

رینوپلاستی باز و بسته۱-عمل رینوپلاستی باز

۲- عمل رینوپلاستی بسته

درعمل جراحی بینی با روش باز، برشی جزئی در ناحیه بین لب و بینی که به آن کلوملا می‌گویند،  ایجاده شده و بعد از آن حفره‌های بینی را به دو قسمت تقسیم کرده و سپس پوست بینی به سمت بالا کشیده می‌شود تا امکان دسترسی بیشتری به داخل بینی باشد و جای زخم کمی‌دارد.

ولی در زیبایی بینی با روش بسته، هیج زخمی ‌وجود نداشته، زیرا مداخله‌ی داخلی وجود ندارد و پزشک  متخصص گوش حلق و بینی ،تغییراتی در درون بینی ایجاد و نتیجه ی آن هم به دلیل دسترسی کمی‌که به ساختار اصلی بینی دارد، محدود است.

انتخاب هر کدام از دو روش باز یا بسته نسبت به کاری که بر روی بینی باید انجام گیرد توسط پزشک جراح زیبایی تشخیص داده می‌شود و چیزی که از اهمیت بالایی برخوردار است نتیجه نهایی جراحی می‌باشد.

 

سن مناسب برای عمل پلاستیک بینی

در جراحی بینی ساختار بینی نقش اساسی را بازی میکنی و توجه نکردن به این موضوع که متناسب با صورت بیمار باشد مشکلات و اختلالاتی را بوجود می‌آورد.

از این رو فرد باید قبل از عمل پلاستیک بینی مورد ارزیابی دقیق ساختار بینی قرار بگیرد. همچنین زیباجوی مورد نظر باید درخواست‌های خودش را با پزشک مربوطه در میان بگذارد تا پزشک جراح گوش حلق و بینی ،قابل اجرا بودن آنها را بررسی نماید. گاهاً ممکن است نوع عمل بینی که در صورت شخص دیگری زیبا به نظر میرسد، در ظاهر فرد دیگری تناسب نداشته و زیبا نباشد و این کار جراح بینی است که ظاهر بینی را نسبت به دیگر اعضای صورت شخص در نظر بگیرد و بهترین انتخاب را نماید که درنهایت رضایت بیمار و دکتر هر دو در نظر گرفته شود.

همچنین در نظر گرفتن حفظ سلامت عملکردهای چون تنفس و حس بویایی  بینی هم باید به عنوان اساس کار قرار گیرد.

مشکل دیگری که ممکن است وجود داشته باشد در افرادی که مبتلا به پولیپ بینی هستند، ابتدا باید پولیپ را درمان نموده و بعد جراحی ظریف سازی بینی انجام دهند. متخصصان توصیه می‌نمایند که به دلیل ظرافت و حساسیت بسیار بالای عمل جراحی اندوسکوپیک سینوس، بهتر است در این بیماران جراحی عمل بینی در مرحله‌ی دیگری از درمان و پس از بهبودی سینوس‌ها صورت گیرد.

باید این نکته را یادآور شویم که مهمترین عامل در داشتن بهترین نتیجه جراحی بینی، شکل اولیه بینی و کیفیت پوست آن است. هیچ عمل رینوپلاستی صد در صد بدون عیب نخواهد بود. و اگر بعد از عمل تمرکز شما بر روی عیوب جزئی عمل باشد و روند بهبودی بیماری را فراموش نمایید، بهتر است از انجام عمل زیبایی صرف نظر کنید.

طبق بررسی بهترین  متخصصان گوش حلق و بینی بهترین سن برای انجام جراحی بینی برای دخترها در پایان ۱۶ سالگی و برای پسرها پایان ۱۸ سالگی است که به بلوغ کامل رسیده‌اند. قابل ذکر است که اصلاح عیوب بینی در این سنین می‌تواند باعث افزایش اعتماد بنفس نوجوان در دوران طلایی زندگی وی باشد، که نه تنها شخص خودش را می‌شناسد بلکه در فکر برنامه ریزی برای آینده اش نیز هست.

بر خلاف زمانهای گذشته امروزه جراحی مردان بسیار رواج پیدا کرده و برخی از جراحان تعداد مراجعین مردشان را بیشتر از خانم‌ها می‌دانند.

اقدامات لازم قبل از انجام عمل جراحی پلاستیک بینی یا رینوپلاستی

زیباجویی که قصد انجام عمل جراحی زیبا سازی  بینی یا رینوپلاستی را دارد باید حداقل ده روز قبل از انجام عمل جراحی از مصرف آسپرین و داروهای مشابه مانند (دیکلوفناک سدیم، ایبوپروفن، ایندومتاسین، مفنامیک اسید و…) خودداری نماید. در صورت نیاز می‌تواند از استامینوفن استفاده کند.

مصرف دخانیات در ۴ هفته قبل و بعد از عمل جراحی بینی ممنوع است، زیرا نیکوتین، خون رسانی به بافتنهای عمل شده را مختل میکند و دلیل آن انقباض عروقی است که توسط نیکوتین ایجاد میشود.

۸ ساعت قبل از عمل جراحی بینی از خوردن و آشامیدن اجتناب کند.

 

نکات مهم و مراقبتهای بعد از عمل جراحی بینی یا رینوپلاستی که باید بدانید!

این عمل با دو روش بیهوشی موضعی و بیهوشی عمومی‌قابل اجرا است. با متدهای جدید جراحی پلاستیک حداکثر عناصر بینی در عمل حفظ شده و احتمال بروز بدشکلی و سایر عوارض برای بیمار به حداقل خواهد رسید. در انتهای عمل از پانسمان چرب در داخل سوراخهای بینی استفاده می‌شود که ظرف مدت ۲ الی ۳ روز برداشته می‌شود. و بعد از عمل روی بینی آتل گچی یا پلاستیکی گذاشته می‌شود که طی ۷ الی ۱۰ روز برداشته می‌شود. بعد از ظهر همان روز جراحی بیمار مرخص می‌گردد.

بعد از ترخیص نسخه‌ای برای شما تجویز می‌شود که شامل آنتی‌بیوتیک و آنتی‌هیستامین است و شما با هماهنگی هر زمان که خواستید می‌توانید با پزشک متخصص زیبایی خود در ارتباط باشید و تماس بگیرید. پزشک قطعاً به شما توصیه می‌کند که به مدت دو هفته از مصرف خوراکی‌هایی که نیاز به جویدن و حرکات زیاد لب و دندان داشته باشد مانند سیب خودداری نمایید.

برای اینکه عوارض بیهوشی را به حداقل برسانید بهتر است در ۲۴ ساعت اول پس از جراحی غذاهای سرد و شیرین مانند کلوچه یا نوشیدنی زنجبیلی مصرف کنید تا عوارض بیهوشی را کاهش دهید. پس از چند روز از غذاهای آبکی و نرم مثل پوره سیب زمینی، بلغور جو، اسموتی و سوپ می‌توانید استفاده کنید.

استفاده از غذاهای گرم و ادویه دار چون باعث باز شدن رگهای خونی می‌شود را نباید مصرف کنید. چرا که کبودی چشم و ورم را هم بیشتر می‌کند. با رعایت این نکات در هفته اول می‌توانید به روند بهبودی خود کمک کنید و در هفته دوم می‌توانید به رژیم غذایی طبیعی خود برگردید.

بسیاری ازمتخصصان و جراحان گوش حلق و بینی  توصیه می‌کنند که خوردن بستی، نوشیدن آب فراوان و همچنین آب کرفس به تسریع بهبودی و کاهش تورم در روزهای اول بعد از عمل کمک می‌کند.

از جمله مواردی که باید رعایت کنید این است که در موقع خوابیدن سرتان را کمی‌بالاتر از بدن قرار دهید. استفاده از کمپرس سرد به مدت ۴۸ ساعت بر روی چشمها بعد از جراحی باعث کاهش ورم خواهد شد. زیرا ورم ظرف مدت ۷۲ ساعت به حداکثر اندازه خود خواهد رسید. پس این کار یعنی استفاده از کمپرس سرد لازم به نظر می‌رسد.

ترشحات بینی تا ۷۲ ساعت بعد از جراحی بینی طبیعی است و در صورت لزوم پزشک به شما خواهد گفت که می‌توانید گاز کوچک جلوی بینی را تعویض نمائید.

گچ بینی هم ۷-۱۰ روز پس از جراحی نوسازی بینی گوشتی یا استخوانی ، برداشته شده و در این مدت می‌توانید بدون خیس شدن گچ روی بینی استحمام نمایید. شل شدن چسبها در طی ۵ روز اول طبیعی است. همچنین کبودی بعد از عمل در اطراف چشم‌ها و بینی که مشاهده می‌کنید طبیعی است و ظرف دو هفته از بین خواهد رفت.

بعد از اینکه جراح گچ را از روی بینی شما برمی‌دارد، تغییرات را احساس می‌کنید. ولی تغییرات تدریجی کم‌کم و طی ۶ الی ۱۲ ماه بعد از جراحی بینی کامل میگردد. بعد از اینکه گچ را برداشتید حق استفاده از عینک را ندارید به مدت ۳ هفته و اگر خیلی نیاز بود باید باچسب، عینک را به پیشانی خود بچسبانید.

تا سه هفته بعد از جراحی از فین کردن باید پرهیز کنید و در صورتی که عطسه ای پیش آمد حتماً با دهان باز این کار را انجام دهید.

از انجام فعالیتهای شدید و ورزش‌های سنگین مانند وزنه برداری، ایروبیک و حتی خم شدن طولانی به مدت ۳ هفته بعد از جراحی بینی باید پرهیز نمایید. و ورزشهای تماسی هم مانند کشتی، فوتبال، رزمی‌ و هر ورزش دیگری که خطر ضربه خوردن به بینی را داشته باشد باید به مدت ۳ ماه انجام ندهید.

بخیه‌های داخلی خودبخود جذب شده و بخیه‌های خارجی هم بعد از ۵ روز از عمل جراحی بینی کشیده می‌شود. باید به این نکته توجه نمایید که پوست بینی شما بعد از جراحی بینی نسبت به نور خورشید بسیار حساس شده بنابراین به مدت ۸ هفته طولانی مدت در معرض آفتاب قرار نگیرید و از کرمهای ضد آفتاب استفاده نمایید.

بعضی مواقع با دست زدن به نوک بینی خود آن را احساس نمی‌کنید و نباید نگران باشید در ظرف چند هفته به حالت عادی خود برمی‌گردد.

انتخاب یک پزشک حاذق در این عمل ظریف بینی در کسب رضایت بیمار نقش اساسی را ایفا می کند . دکتر مریم یعقوبی به عنوان یکی از بهترین جراح زیبایی بینی و متخصص گوش حلق و بینی در تهران  به شما معرفی می گردند. برای دریافت اطلاعات بیشتر از صفر تا صد عمل جراحی رینوپلاستی و هزینه آن به پیج اینستاگرام خانم دکتر مریم یعقوبی مراجعه نمایید.

منبع: www.plasticsurgeri.com

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

برای امتیاز دادن به پست روی ستاره کلیک کنید!

میانگین امتیاز ها ۰ / ۵٫ تعداد امتیازات: ۰

هیج امتیازی ثبت نشده!اولین کسی باشید که این پست را ارزیابی می کنید

, , , , , , , , , , , , , , , , ,

مطالب مرتبط

3 دیدگاه. دیدگاه جدید بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست