بیماری وزوز گوش

بیماری وزوز گوش (Tinnitus) ، حالتی است که شما درون گوش خود صداهایی را می شنوید که منبع خارجی ندارند. به عبارتی عاملی از محیط بیرون آن اصوات را تولید نمی کند. این قبیل از بیماری های گوش در میان افراد بسیاری ، رایج می باشد ؛ به خصوص در اشخاص میانسال.

بیماری وزوز گوش

علائم وزوز گوش

می توان گفت در واقع زمانی که درون گوش خود صداهای کاذبی را می شنوید ، وزوز گوش اتفاق می افتد. شدت اصوات ایجاد شده در گوش ، ممکن است بالا یا پایین باشد. گاهی این صوت های کاذب آنقدر بلند هستند که تمرکز فرد را بر هم می زنند. این عارضه می تواند یک یا هر دو گوش را درگیر سازد. از طرفی دیگر امکان دارد وزوز گوش به طور دائم همراه فرد باشد یا این که به صورت دوره ای ظهور پیدا کند.

علت بروز بیماری وزوز گوش

بسیاری از بیماری های مربوط به سلامتی و عوامل زمینه ای مانند افزایش سن می تواند در امر وقوع عارضه مذکور یا تشدید یافتن آن ، دخیل باشند. اما در مواردی هم علت دقیق آن مشخص نشده است.

عفونت گوش یا انسداد کانال شنوایی : مجرای شنوایی ممکن است به سبب تجمع مایعات (عفونت) ، چرک یا موارد دیگر مسدود گردد. این انسداد باعث تغییر فشار در گوش شده و وزوز گوش را به همراه خواهد داشت.

صدمه دیدن سر و گردن : ضربه خوردن سر یا گردن ممکن است بر گوش داخلی ، اعصاب شنوایی یا عملکرد مغز در ارتباط با حس شنوایی تاثیر بگذارد و فعالیت آن ها را مختل سازد.

مصرف دارو : داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی (NSAID) ، بعضی از آنتی بیوتیک ها ، داروهای سرطان ، داروی ضد مالاریا و ضد افسردگی در دسته داروهایی قرار می گیرند که مصرف زیاد آن ها باعث وقوع بیماری وزوز گوش یا وخیم تر شدن آن می شوند.

بیماری منیير ، تغییرات استخوان گوش و اسپاسم عضلات گوش داخلی از دیگر عللی هستند که هرچند کمتر اما می توانند در بروز این بیماری گوش دخیل باشند.

چگونه می توان از ابتلا به بیماری وزوز گوش پیشگیری کرد؟

در موارد بسیاری ، بیماری نامبرده در نتیجه امری نمود می یابد که قابل پیگیری نیست. اما به طور کلی می توانید با کاهش حجم صدای وسایل صوتی و تصویری هنگام استفاده از آن ها ، مراقبت از سلامت قلبی و عروقی خود و محدود کردن مصرف الکل ، کافئین و نیکوتین تا حدی از وقوع وزوز گوش جلوگیری کنید.

آیا بیماری وزوز گوش عوارضی را در پی دارد؟

وزوز گوش می تواند افراد مختلف را به طرق متفاوت تحت تاثیر قرار دهد و حتی زندگی روزمره آن ها را با مشکل مواجه سازد. معمولاٌ کسانی که به این عارضه دچار می شوند شرایط زیر را تجربه می کنند:

  • سر درد و سرگیجه
  • فشار و استرس
  • اختلالات هنگام خواب
  • دشواری در متمرکز کردن حواس خود
  • مشکلات مربوط به حافظه

آیا عواملی وجود دارند که ریسک وقوع وزوز گوش را افزایش دهند؟

این بیماری ممکن است برای هر شخصی پیش بیاید اما یک سری فاکتورها هستند که احتمال وقوع عارضه را برای افراد افزایش می دهند. سن ، جنسیت ، برخی از بیماری های زمینه ای و قرار گرفتن مدام در معرض اصوات بلند و گوش خراش از جمله ریسک فاکتورهای بیماری وزوز گوش به حساب می آیند.

درمان بیماری وزوز گوش

در وهله اول پزشک باید علت بروز بیماری را شناسایی کند و پس از آن به درمان بپردازد. اگر عارضه به سبب وجود بیماری های زمینه ای نمود یافته باشد ، پزشک در ابتدا به برطرف سازی آن ها مشغول می شود. این روند ها عبارتند از :

  1. برطرف سازی انسداد گوش
  2. درمان بیماری های عروقی
  3. استفاده از لوازم کمک شنوایی
  4. تغییر داروهای مصرفی

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

برای امتیاز دادن به پست روی ستاره کلیک کنید!

میانگین امتیاز ها ۰ / ۵٫ تعداد امتیازات: ۰

هیج امتیازی ثبت نشده!اولین کسی باشید که این پست را ارزیابی می کنید

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست