اوتیت سروز

در این مقاله اطلاعات جامعی در مورد اوتیت سروز به دست خواهید آورد. این بیماری را با نام‌های دیگری چون عفونت گوش نیز می‌شناسیم. یکی از بهترین راه‌ها برای پیشگیری و اقدام به موقع برای درمان هر بیماری لازم است اطلاعات جامعی در مورد آن‌ها داشته باشید. در این مقاله به پاسخ مهم‌ترین سوالات در مورد بیماری اوتیت سروز می‌پردازیم.

اوتیت سروز چیست؟

یکی از بیماری‌های شایعی که در دوران کودکی گریبانگیر بسیاری از کودکان می‌شود، اوتیت سروز، اوتیت مدیا یا عفونت گوش میانی است. آمارها نشان می‌دهند حدود هشتاد درصد کودکان به این بیماری مبتلا می‌شوند. سن اکثر مبتلایان به این بیماری کم‌تر از سه سال است. این کودکان نمی‌توانند صحبت کنند و به همین دلیل والدین دیرتر متوجه مشکلات آن‌ها می‌شوند. بنابراین معمولا بیماری در کودکانی که قدرت صحبت کردن دارند، زودتر تشخیص داده می‌شود. روند درمانی آن نیز سریع‌تر اتفاق می‌افتد. اگر کودک شما در مورد درد گوش صحبت می‌کند یا به هر طریقی متوجه این موضوع شده‌اید، در کوتاه‌ترین زمان ممکن به پزشک متخصص گوش، حلق و بینی مراجعه کنید.

شماتیک اوتیت سروز

اوتیت سروز چگونه ایجاد می شود؟

عفونت‌های داخل گوش علت اصلی بروز اوتیت سروز هستند.  عفونت باعث ایجاد اختلال در عملکرد شیپور استاش می‌شود. شیپور استاش لوله‌ای باریک یا مجرایی است که گوش میانی را به قسمت بالایی حلق، یعنی نازوفارنکس، متصل می‌کند. وظیفه این مجرا محافظت از گوش در برابر ورود میکروب‌ها و تخلیه ترشحات گوش است. تخلیه ترشحات مانع از تجمع آن‌ها در گوش می‌شود و یکی از راهکارهای بدن برای پیشگیری از عفونت گوش است. این مجرا همچنین وظیفه متعادل‌سازی فشار هوای بین گوش میانی و حلق فوقانی هنگام بلع غذا را برعهده دارد.

شیپور استاش در کودکان نسبت به بزرگسالان کوتاه‌تر و نرم‌تر است و تقریبا به شکل افقی قرار گرفته است. افقی بودن این مجرا باعث می‌شود باکتری‌های موجود در ناز و فارنکس به سادگی وارد آن شوند. این موضوع باعث ایجاد عفونت و التهاب در گوش کودک می‌شود.

مقاله مفید :
حلزون گوش چگونه مشکل شنوایی را حل می‌کند؟
otitis serous

چه عواملی باعث تشدید عفونت گوش میانی می شود؟

بیماری اوتیت مدیا به سه شکل نمود پیدا می‌کند؛ اوتیت مدیای حاد، حاد عود کننده و اوتیت مدیای سروز. اوتیت سروز حاد عفونت باکتریایی است که در گوش میانی ایجاد می‌شود. این عفونت در نتیجه عفونت‌های دستگاه تنفس فوقانی ایجاد می‌شود. عفونت‌های دستگاه تنفس با بیماری‌هایی مانند سرماخوردگی و… به وجود می‌آیند. اگر این عفونت بیش از سه بار در شش ماه یا چهار بار در یک سال ایجاد شود، کودک به اوتیت سروز حاد عود کننده مبتلا شده است. زمانی که عفونت حاد یا حاد عود کننده بدون التهاب و همراه با تجمع مایع در گوش میانی باشد، به عنوان بیماری اوتیت سروز شناخته می‌شود. که در جامعه به عنوان مایع پشت پرده گوش شناخته میشود.

مهم‌ترین عوامل تشدید کننده عفونت گوش میانی را در ادامه بیان کرده‌ایم.

اوتیت سروز چیست و درمان آن
  • قرار گرفتن کودک در هوای آلوده یا در معرض دود سیگار.
  • سرماخوردگی‌های مکرر.
  • سابقه عفونت‌ گوش در خانواده.
  • قرار گرفتن در محیط‌های آلوده.
  • قرار گرفتن در محیط‌های شلوغ و عدم رعایت بهداشت.
  • شیر خوردن با استفاده از شیشه و مکیدن پستانک.
  • آلرژی.
  • بزرگ شدن لوزه‌ها و مسدودی شیپور استاش.

به خاطر داشته باشید که هر چه کودک حساس‌تر باشد، احتمال ابتلا به اوتیت سروز افزایش پیدا می‌کند. به عنوان مثال بسیاری از کودکان حساس با قرار گرفتن در یک محیط عمومی مانند مهد کودک دچار بیماری‌هایی چون اوتیت سروز می‌شوند.

اوتیت سروز

علائم بیماری اوتیت سروز چیست؟

تشخیص این بیماری برای والدین کودکان زیر سه سال سخت‌تر است. این والدین باید با توجه به نشانه‌هایی چون بی‌قراری، تب و بی‌اشتهایی متوجه وجود چنین عفونتی بشوند. همچنین اگر گوش کودک درد داشته باشد یا ملتهب شود، احتمالا کودک آن را می‌کشد یا به صورت مرتب دست میزند. در صورت بروز چنین نشانه‌هایی می‌توانید با دکتر مریم یعقوبی در این زمینه مشورت کنید تا از سلامت کودک خود اطمینان حاصل کنید.

در برخی موارد خروج ترشحات چرکی یا عفونت گوش نیز می‌تواند نشانه اوتیت حاد باشد. این موارد نشان از پیشرفت بیماری و سوراخ شدن پرده گوش است. علائم شدیدی چون تب و لرز کودک بعد از از بین رفتن عفونت درمان می‌شود. ممکن است شنوایی کودک نیز در طی اوتیت سروز کم‌تر شود. بهبود شنوایی به زمان بیشتری نیاز دارد. به خاطر داشته باشید که کم شدن شنوایی خود نشانه‌ای برای والدین است که در مورد بیماری کودکشان اطلاع پیدا کنند.

مقاله مفید :
دیسفاژی یا اختلال بلع چیست؟

دکتر مریم یعقوبی با انجام تست‌های شنوایی و آزمایش‌های لازم از وجود یا عدم وجود بیماری اطمینان حاصل می‌کند. در صورت عدم بهبود کودک و ادامه پیدا کردن عوارض بیماری، آزمایش کشت میکروبی از ترشحات گوش انجام می‌شود. همچنین ممکن است به گرافی نیاز باشد.

در صورت تشخیص به موقع و درمان زود هنگام بیماری، مشکل خاصی برای کودک به وجود نمی‌آید. بعد از مدتی سلامتی کامل خود را به دست می‌آورد. اما در صورت پیگیری نکردن و پیشرفت بیماری احتمال عفونی شدن بافت‌های مجاور نیز وجود دارد. این موضوع احتمال ایجاد مشکل در سیستم عصبی کودک را افزایش می‌دهد.

اوتیت سروز چیست

چگونه میتوان از بروز اوتیت سروز پیشگیری کرد؟

همانطور که گفته شد، هدف اصلی این بیماری کودکان هستند. با رعایت بهداشت کودک می‌توان تا حد زیادی از ابتلا به اوتیت سروز پیشگیری کرد. جالب است بدانید که تغذیه از شیر مادر، به خصوص در یک سال اول زندگی، نقش مهمی در پیشگیری از ابتلا به عفونت دستگاه تنفسی دارد. همانطور که گفته شد، انتقال عفونت از دستگاه تنفسی یکی از دلایل ابتلا به اوتیت سروز است. اگر کودک شما به ناچار از شیر خشک و شیشه شیر استفاده می‌کند، هنگام خوردن شیر سر او را بالاتر از سطح بدن قرار دهید.

کودکانی که در معرض دود سیگار و دخانیات هستند، بیشتر از سایر کودکان به این بیماری مبتلا می‌شوند. بدیهی است که مصرف دخانیات برای والدینی که فرزند خردسال دارند، منع شدیدی دارد. همچنین بهتر است در روزهایی که هوای شهرها آلوده است، فرزندتان را از خانه خارج نکنید.

اگر پزشک برای تقویت سیستم ایمنی کودک، قطره‌های ویتامینه تجویز کرده است، حتما در مواقع مشخص آن را مصرف کنید. همچنین تا حد امکان سعی کنید کودک را به مهد کودک‌ها نسپارید. در صورتی که مجبور به این کار هستید، از رعایت بهداشت در مهد اطمینان پیدا کنید. تا حد امکان فرزند خود را به مهدهای کم جمعیت بسپارید. رعایت این نکات می‌تواند مانع ابتلا به بیماری اوتیت سروز شود.

اوتیت سروز و درمان آن

روش های درمان اوتیت سروز چیست؟

با توجه به این که اوتیت سروز چگونه ایجاد شده و تا چه اندازه پیشرفت کرده است، روش‌های درمانی متفاوتی برای آن وجود دارد. در بیشتر موارد با مراقبت از کودک در خانه، ترشحات گوش میانی بهبود پیدا می‌کنند و نیاز به درمان خاصی وجود ندارد. روند بهبود در این موارد به زمانی بین ۴ تا ۶ هفته نیاز دارد. دکتر مریم یعقوبی توصیه می‌کنند که در این مدت حتما کودک را در بازه‌های زمانی مشخص، برای تست شنوایی سنجی و کنترل روند بهبودی، تحت نظر قرار دهید.

مقاله مفید :
التهاب مری

دکتر یعقوبی با توجه به میزان عفونت داروهای مناسب برای کودکان را تجویز می‌کنند. اگر اوتیت سروز از نوع حاد یا حاد عود کننده باشد به داروهای آنتی‌بیوتیک نیاز خواهد داشت. اگر این بیماری به علت بزرگ شدن لوزه باشد، ایشان برداشتن لوزه‌ها را توصیه می‌کنند. بزرگ شدن لوزه‌ها علاوه بر اوتیت سروز باعث بروز مشکلات متعدد دیگری نیز می‌شود.

میرنگوتومی از دیگر روش‌های درمانی است. اگر عفونت گوش به دفعات تکرار شود و احتمال کاهش شنوایی کودک به این خاطر وجود داشته باشد، از این روش درمانی استفاده می‌شود. میرنگوتومی و تعبیه لوله تهویه نوعی عمل جراحی است که پزشک متخصص در آن لوله‌ای را در گوش کودک قرار می‌دهد. این لوله به استخراج سریع‌تر مایع داخل گوش کمک می‌کند. در نتیجه عفونت کنترل می‌شود و مشکل شنوایی کودک از بین می‌رود.

داروهایی مانند کورتون و قطره‌های گوش برای درمان اوتیت سروز کاربردی ندارند.اما قطره های  بینی برای درمان حساسیت یا بزرگی لوزه ها میتوانند نقش موثر ی در درمان داشته باشند. همچنین باید توجه داشته باشید که دوره‌ داروهای تجویز شده توسط پزشک را به طور کامل طی کنید. در غیر این صورت ممکن است بهبود کامل حاصل نشود و عوارض جانبی به وجود بیاید.

درمان اوتیت سروز
نتیجه گیری

بیماری اوتیت سروز، سخت و نگران کننده نیست. اگر والدین به موقع متوجه آن شوند و برای درمان آن اقدام کنند، با روش‌های درمانی ساده بهبود پیدا می‌کند. در قسمت‌های قبلی در مورد علائم این بیماری صحبت کردیم. در صورتی که هر کدام از این علائم را مشاهده کردید، می‌توانید با دکتر مریم یعقوبی، متخصص گوش، حلق و بینی، مشورت کنید. پیشگیری و درمان به موقع مانع از بروز عوارض این بیماری می‌شود. دکتر یعقوبی در این زمینه با مهارت و تجربه فراوان می‌توانند روند درمان کودک شما را به بهترین نحو طی کنند. همچنین در صورت نیاز به مشاوره می‌توانید به صورت مجازی و از طریق پیج اینستاگرام ایشان اقدام کنید.
همچنین شما  می توانید  pdf  همین مقاله را از اینجا دانلود نمایید.

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

برای امتیاز دادن به پست روی ستاره کلیک کنید!

میانگین امتیاز ها ۰ / ۵٫ تعداد امتیازات: ۰

هیج امتیازی ثبت نشده!اولین کسی باشید که این پست را ارزیابی می کنید

, , , ,

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست