اتواسکلروز گوش

در این مقاله که توسط خانم دکتر مریم یعقوبی متخصص گوش حلق و بینی در تهران جمع اوری شده است به بررسی موارد زیر پرداخته شده است.

.اتواسکلروز گوش چیست؟

.عملکرد طبیعی گوش چگونه است ؟

.انواع اختلال شنوایی

.اختلالات شنوایی ناشی از اتواسکلروز گوش

.اتواسکلروز حلزون گوش

.درمان اتواسکلروز

.جراحی استاپدکتومی چیست

.اتواسکلروزاستاپدیال

.نکاتی در مورد اقدامات پس از عمل اتواسکلروز

.اصلاح شنوایی پس از جراحی استاپدکتومی

.خطرات جراحی اتواسکلروز گوش

 

اتواسکلروز گوش چیست؟

اتواسکلروز گوش (چسبندگی گوش)یک بیماری در استخوان های گوش میانی و در برخی موارد گوش داخلی است که در نتیجه رسوب کلسیم و استخوان سازی اضافی در گوش ایجاد می شود. این بیماری یک علت شایع اختلال شنوایی می باشد، که میتواند ارثی  باشد.

با ما همراه باشید تا با این بیماری اتواسکلروز گوش و روش های درمان آن و به خصوص جراحی استاپدکتومی به طور دقیق تر آشنا شوید.

اتواسکلروز

عملکرد طبیعی گوش چگونه است؟

گوش به سه قسمت تقسیم می شود. گوش خارجی، گوش میانی و گوش داخلی.

گوش خارجی صدا را از محیط اطراف دریافت کرده و جمع آوری می کند؛ پس از آن، مکانیسم گوش میانی صدا را تغییر داده و آن را تحویل بخش بعدی می دهد؛ سپس گوش داخلی صدا را به وسیله ی اعصاب شنوایی به مغز انتقال می دهد.

اگر بخواهیم این روند را به طور دقیق تر توضیح دهیم باید بگوییم:

لرزش های ناشی از امواج صوتی وارد کانال گوش شده و باعث لرزش پرده گوش می شوند. حرکات پرده گوش توسط سه استخوان کوچک گوش از طریق گوش میانی به مایعات گوش داخلی منتقل می شود. این استخوانچه های گوش میانی به عنوان ترانسفورماتوری برای تغییر و انتقال لرزش ذرات هوا به مایعات موجود در گوش میانی عمل می کنند. موج حاصل شده در این سیالات انتهای عصب ظریف مجرای شنوایی را تحریک می کنند و پس از آن تکانه های الکتریکی حاصل شده بر روی عصب به مغز منتقل می شوند و در آنجا به عنوان صدای قابل فهم ترجمه می شوند. این در حالی است که اتواسکلروز گوش این عملکرد طبیعی را تحت تاثیر قرار می دهد.

انواع اختلال شنوایی

همانطور که پیشتر گفتیم، گوش بیرونی و گوش میانی صدا را جمع آوری کرده و گوش داخلی آن را به مغز منتقل می کند. در صورتی که مشکلاتی در گوش خارجی یا میانی وجود داشته باشد، یک اختلال شنوایی و ضعف شنوایی هدایتی رخ خواهد داد. این در حالی است که، اگر مشکل مربوطه در گوش داخلی باشد، از بیماری به عنوان یک اختلال شنوایی عصبی یاد می شود.

مقاله مفید :
آشنایی با جراحی گوش شکسته

لازم به ذکر است که اختلال هایی که به واسطه ی هردو نقص عملکردی به وجود می آیند، جزو آسیب دیدگی های شنوایی ترکیبی محسوب می شوند.بیماری اتواسکلروز گوش یکی از علل شایع این نقص های عملکردی محسوب می شود.

اختلالات شنوایی ناشی از اتواسکلروز گوش

اگر، در حین گسترش اختلال شنوایی، به بررسی گوش میانی در زیر میکروسکوپ بپردازیم،بدون شک، می توانیم مناطقی را مشاهده کنیم که در آن ها، استخوان های نرم یا سفت شده دیده می شوند.

لازم است بدانید که، ممکن است این تغییرات به استخوان رکابی محدود شده باشند، یا در کنار آن بخش های دیگری از گوش را نیز تحت تاثیر قرار داده باشند.

اتواسکلروز حلزون گوش

هنگامی که اتواسکلروز گوش گسترش می یابد، ممکن است به بخش های شنوایی حسی عصبی گوش داخلی آسیب برساند و موجب مشکل درعملکرد اعصاب شنوایی شود. این اختلال عصبی به نام اتواسکلروز حلزون گوش شناخته می شود و یکی از بیماری هایی است که می تواند به یک مشکل دائمی تبدیل شود. در برخی از موارد نیز، ممکن است اتواسکلروز گوش  در کانالهای تعادلی رسوخ کرده و موجب مشکلاتی نظیر از دست دادن تعادل شود.

اتواسکلروز استاپدیال

اتواسکلروز گوش معمولاً در استخوان رکابی (stapes) که آخرین بخش از زنجیره ی ترنسفورماتور مرتبط با گوش میانی است رخ می دهد. استاپدیوس  در تماس نزدیک با مایعات گوش داخلی قرار دارند و هر چیزی که در حرکت آن تداخل ایجاد کند، منجر به مشکل شنوایی می شود. این نوع از اختلالات که به نام اتواسکلروز استاپدیال شناخته می شود، معمولاً با جراحی قابل اصلاح هستند.

اتواسکلروز

درمان اتواسکلروز

درمان دارویی

هیچ درمان موضعی یا دارویی که باعث بهبود حس شنوایی در افراد مبتلا به اتواسکلروز این بیماری استخوانی گوش شود، وجود ندارد. این در حالی است که، در برخی موارد، ممکن است یک مکمل غذایی حاوی فلوراید برای کاهش سرعت از دست دادن توانایی شنیدن برای شما تجویز گردد. فراموش نکنید که،این مکمل ها نباید توسط کودکان خردسال یا زنان باردار مصرف شوند.

سمعک

برای بیمارانی که کاندید مناسبی برای جراحی بیماری اتواسکلروز گوش نیستند یا علاقه ای به جراحی استخوانچه گوش ندارند، سمعک می تواند جایگزین مناسبی باشد. اما در صورت عدم دریافت پاسخ مناسب از این نوع درمان، برای چنین افردی نیز ممکن است، گزینه های دیگری، مانند کاشت استخوان مصنوعی، پیشنهاد شود.

جراحی اتواسکلروز گوش

عمل (استاپدکتومی) برای بیماران مبتلا به اتواسکلروز گوش که کاندیدهای مناسبی برای عمل جراحی هستند توصیه می شود. این عمل معمولاً تحت بی حسی موضعی  یا بیهوشی عمومی انجام می شود اما به مدت کوتاهی بستری شدن در بیمارستان در دوران نقاهت نیاز دارد. بیش از ۹۰ درصد این جراحی ها، در بازگرداندن قوه شنوایی به طور دائمی موفق هستند.

درمان جراحی استاپدکتومی چیست؟

استاپدکتومی که با نام استاپدوتومی نیز شناخته می شود، از طریق کانال گوش و تحت بیهوشی موضعی یا عمومی انجام می پذیرد. در طی این عمل، ممکن است، برشی کوچک داخل کانال گوش ایجاد شده، تا پس از آن، از استخراج چربی و عضلات، برای کمک به روند عمل استفاده شود.

مقاله مفید :
تمپانوماستوئیدکتومی

در طی این عمل درمانی زنجیره استخوانی گوش، جراح با دقت هرچه تمام تر، با استفاده از لیزر، استخوان استاپدیوس را سوزانده و بخش های باقی مانده از آن را با ابزار جراحی خارج می کند. پس از آن، پزشک از یک عضو مصنوعی، از جنس تفلون یا مواد خاص دیگر، که به عنوان ایمپلنتی در جای استخوان خارج شده قرار می گیرد، استفاده می کند و آن را به دیگر استخوان های کوچک شنوایی متصل می کند. سپس پرده ی گوش مجدداً در جای خود قرار می گیرد. گرچه اکثر جنس های به کار رفته به عنوان عضو مصنوعی در این عمل با دستگاه های ام آر آی زیر ۱٫۵ تسلا سازگاری کامل دارند، تنها پروتزهای ساخته شده از جنس تیتانیوم، پلاتین و پلاستیک با اسکنرهای MRI قوی تر سازگار هستند. از این رو، پیش از جراحی باید در این مورد، با پزشک متخصص گوش حلق و بینی خود مشورت کنید و اطلاعات دریافت شده را برای همیشه به خاطر بسپارید.

پروتز استاپدیوساین امکان را فراهم می کند، که ارتعاشات صدا از پرده گوش به مایعات گوش داخلی منتقل شده و ضعف شنوایی اصلاح شود. بهبود حس شنوایی به دست آمده از این طریق معمولاً دائمی است. بیشتر بیماران جراحی استاپدکتومی اتواسکلروز، در روز عمل یا یک روز پس از آن از بیمارستان مرخص می شوند. ضمناً اکثر بیماران پس از حداکثر ۷ روز می توانند به روند زندگی عادی خود بازگردند.

نکاتی در مورد اقدامات پس از عمل اتواسکلروز گوش

  • اگر به تازگی تحت عمل استاپدکتومی قرار گرفته اید، نباید خودتان از بیمارستان تا منزل پشت فرمان بنشینید.
  • سفرهای هوایی برای شما، معمولاً سه هفته بعد از جراحی بی خطر خواهد بود.
  • سفر با خودرو معمولاً بلافاصله پس از عمل درمانی چسبندگی در   زنجیره استخوان گوش ،مجاز است و مشکل خاصی ایجاد نمی کند.

اصلاح شنوایی پس از جراحی استاپدکتومی

بهبود سنگینی گوش و تقویت شنوایی ممکن است بلافاصله پس از جراحی  چسبندگی گوش قابل مشاهده نباشد. ضمناً اگر شنوایی در زمان اتمام جراحی اتواسکلروز بهتر شود، معمولاً طی چند ساعت آینده، به دلیل تورم در گوش، کاهش می یابد. در اکثر بیماران،سنگینی  شنوایی ۳ هفته پس از عمل کاملاً بهبود یافته، ولی برای مشاهده ی حداکثری تغییرات باید ۶ ماه صبر کنید.

میزان بازگشت  شنوایی بستگی به نحوه بهبود موضع جراحی، یعنی گوش بیمار، دارد. در اکثر بیماران، گوش کاملاً  درمان  می یابد و درمان کری  همانطور که پیش بینی می شود اتفاق می افتد. در موارد اندکی  نیز، درست شدن مشکل شنوایی ،جزئی یا موقت است. در این موارد، عمل مجدد، جهت ترمیم، گزینه ای با شانس بسیار بالا است.

خطرات جراحی اتواسکلروز گوش

از دست دادن شنوایی

در دو درصد (۲٪) موارد ممکن است به دلیل ایجاد بافت اسکار، عفونت، اسپاسم رگهای خونی، تحریک گوش داخلی یا نشت مایعات گوش داخلی (فیستول) شنوایی دچار آسیب بیشتری شود و کری پیش آید.

مقاله مفید :
سکته گوش چیست؟ علائم و نشانه های سکته گوش

در کمتر از یک درصد بیماران، با وجود عمل جراحی مناسب، ممکن است شنوایی آسیب بیشتری ببیند و کم شنوایی کامل رخ دهد. در چنین شرایطی، ممکن است، فرد نتواند دیگر حتی از سمعک در آن گوش بهره ببرد. به همین دلیل معمولاً گوش هایی با شنوایی بسیار ضعیف برای این عمل جراحی انتخاب می شوند.

شنوایی

وزوز گوش

بیشتر بیماران مبتلا به بیماری استخوانی  اتواسکلروز تا حدودی دچار وزوز گوش می شوند. میزان وزوز گوش لزوماً مربوط به درجه یا نوع اختلال شنوایی نیست. وزوز گوش و صدای گوش در بعضی موارد بعد از جراحی زنجیره اسکلتی گوش بهبود می آید.

وز وز گوش

سرگیجه

سرگیجه تا چند ساعت پس از عمل جراحی اتواسکلروز طبیعی است و ممکن است منجر به حالت تهوع و استفراغ نیز شود. سرگیجه در حرکات ناگهانی سر، ممکن است، تا چند هفته ادامه یابد. در موارد نادر نیز سرگیجه مدت طولانی تری با بیمار خواهد ماند.

اختلال چشایی و خشکی دهان

اختلال در درک مزه ها و خشکی دهان، تا چند هفته پس از عمل، یک چیز کاملاً طبیعی است. در پنج درصد از بیماران ممکن است این مشکل مدت بیشتری ادامه داشته باشد.

سوراخ شدن پرده گوش

سوراخ شدن غشای پرده گوش یک عارضه غیرمعمول ناشی از این جراحی استخوان گوش است. این عارضه، در کمتر از یک درصد (۱٪) از موارد جراحی بروز می کند و معمولاً به دلیل رخدادن عفونت اتفاق می افتد. خوشبختانه در صورت بروز این مورد، در برخی موارد غشای خود به خود درمان می یابد. در صورت عدم بهبودی، ممکن است، جراحی ترمیم (میرنگوپلاستی) بر روی بیمار انجام شود.

نتیجه گیری

چنانچه، از کم شنوایی ناشی از اتواسکلروز گوش رنج می برید و سمعک نتوانسته است شما را در شنیدن مجدد یاری کند، می توانید به استاپدکتومی به عنوان درمانی جایگزین و کار آمد امید داشته باشد. این جراحی، اگر توسط پزشکی توانمند و متخصص گوش انجام شود، از ریسک بسیار، بسیار کمی برخوردار است. شکی وجود ندارد که، با رعایت نکات ذکر شده توسط بهترین  پزشک جراح گوش، پس از انجام این عمل به سرعت بهبودی خود را باز خواهید یافت.دکتر مریم یعقوبی به عنوان یکی از بهترین های متخصصان در زمینه گوش حلق و بینی در تهران به شما عزیزان معرفی می شوند.

مطلبی که تحت عنوان ” اتواسکلروز چیست؟ ” در وب سایت ما مطالعه کردید، از منبعی انگلیسی با نام michiganear و به صورت اختصاصی  توسط خانم دکتر مریم یعقوبی ، از حاذق ترین  پزشکان در زمینه تخصصی گوش حلق و بینی در تهران، ترجمه و بومی سازی  شده است و استفاده از آن با ذکر منبع، آزاد می باشد.

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

برای امتیاز دادن به پست روی ستاره کلیک کنید!

میانگین امتیاز ها ۳٫۱ / ۵٫ تعداد امتیازات: ۸

هیج امتیازی ثبت نشده!اولین کسی باشید که این پست را ارزیابی می کنید

, , , , , , , ,

مطالب مرتبط

1 دیدگاه. دیدگاه جدید بگذارید

  • سلام و عرص ادب دارم خدمت خانم دکتر،بنده ۳۴ ساله هستم ای بچگی مشکل کم شنوایی دارم مشکل من از نوع هدایتی دوطرفه هستش و هرکدام ۵۰ دسی بل مشکل دارن و هردو را دوبار جراحی کردم متاسفانه شنوایی بهبودی نداشت و مجبور شدم از سمعک استفاده کنم آیا راهی بجز استفاده از سمعک یا کاشت سمعک وجود داره که من بتونم طبیعی صداهارو بشنوم؟یا نیاز به عمل مجدد دارم؟ممنون میشم جواب بدین

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست