خرخر کودکان در خواب را چگونه درمان کنیم؟

خروپف کودکان در خواب

خروپف کودکان در خواب معضلی است که خواب راحت را برای کودکان صلب می کند . خروپف کودکان در خواب یکی از مشکلاتی است که در زمان استراحت برای آن‌ها ایجاد می‌شود. این موضوع علت‌های مختلفی دارد و در برخی موارد نشان از مشکل جدی‌تری در کودک محسوب می‌شود. در این مقاله قصد داریم اطلاعات جامعی در مورد این مشکل و راهکارهایی برای آن‌ ارائه دهیم.

آیا خروپف کودکان در خواب یک مشکل جدی است؟

خرخر کودکان در خواب

خروپف کودکان در خواب می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد. به همین دلیل ممکن است راهکارهای مختلفی برای بهبود آن ارائه شود. خر و پف کودک شاید یک مشکل بسیار ساده باشد. اما در عین حال نیز ممکن است نشان از یک خطر جدی داشته باشد. اگر فرزند شما هر چند شب یکبار هنگام خواب خرخر می‌کند یا خرخر او بعد از مدت کوتاهی قطع می‌شود، ممکن است مشکل تنها بخاطر حالت غیر صحیح خوابیدن او باشد. اما در صورتی که خرخر او ساعت‌ها ادامه دارد و با علائم دیگری نیز همراه است و بیش از چند شب طول می‌کشد، لازم است به پزشک مراجعه کنید. یک پزشک متخصص در این زمینه می‌تواند علت اصلی بیماری را تشخیص دهد.

وجود چه علائمی همراه با خروپف کودکان در خواب نشان از مشکل جدی است؟

علائمی وجود دارند که تا حدی به کمک آن‌ها می‌توان به جدی بودن مشکل پی برد. اگر خرخر کودکان در خواب بیش از سه شب در هفته به همراه علائم زیر تکرار شود، باید آن‌ را جدی بگیرید.

  • خستگی کودک در طول روز یا سردرد.
  • خواب آلودگی بیش از اندازه در روز.
  • خیلی سخت از خواب بیدار شوند حتی اگر خواب کافی داشته باشند.
  • شب ادراری غیر معمول.
  • کمبود توجه و تمرکز به صحبت‌های والدین و معلمین در کلاس درس.
  • کبودی پوست هنگام خواب.
  • کمبود وزن قابل توجه.
  • بیش فعالی.

البته به یاد داشته باشید که خروپف کودکان در خواب به همراه علائم بالا همیشه نشان از بیماری‌های جدی تنفسی نیست. بهتر است تشخیص دقیق‌تر را به پزشک واگذار کنید.

علت خروپف کودکان در خواب چیست؟

درمان خروپف کودکان در خواب

همانطور که گفته شد خر و پف می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد. معمولا زمانی اتفاق می‌افتند که هوا نتواند آزادانه از طریق راه هوای پت گلو عبور کند. این موضوع حتی در بزرگسالان نیز صادق است. در ادامه به مهم‌ترین دلایلی که باعث ایجاد خروپف کودکان در خواب می‌شود، اشاره کرده‌ایم.

احتقان

این مشکل علائمی مشابه سرماخوردگی دارد که در آن جریان هوا مسدود می‌شود. و درکنار آن عفونت نیز باعث التهاب لوزه‌ها می‌شود که در نهایت آدنوئیدها را ایجاد می‌کند.

آسم

آسم نیز باعث انسداد مسیر تنفسی در شخص و ایجاد مخاط در این مسیر می‌شود. بنابراین یکی از دلایل خرخر کودکان در خواب است. این موضوع همچنین ممکن است هنگام خواب تنگی نفس نیز ایجاد کند.

آلرژی

شدت گرفتن انواع مختلف آلرژی می تواند باعث ایجاد التهاب در بینی و گلو شود. در این صورت تنفس را دشوارتر می‌کند و احتمال خرخر کودکان در خواب را بالا می‌برد. کودکان ممکن است به مواد خاصی آلرژی داشته باشند یا در طول فصل‌های خاص دچار این مشکل شوند.

وجود دود دخانیات در محیط

دود تنباکو و سیگار از موارد بسیار مضر برای تنفس افراد مختلف و به خصوص کودکان است. تنفس این دود علاوه بر تنگی نفس و خرخر در خواب ممکن است بیماری‌های دیگری نیز برای کودک ایجاد کند. به یاد داشته باشید که نفس کشیدن در هوای سالم برای رشد و سلامتی کودک اهمیت بسیاری دارد.

هوای آلوده

کیفیت پایین هوا یا آلودگی های اضافی می تواند تنفس طبیعی را به چالش بکشد. که در نتیجه احتمال خروپف مکرر کودک تأثیر بگذارد. کودکان در روزهایی که هوا آلوده است باید در خانه بمانند.

ویژگی‌های آناتومیک

در آناتومی برخی افراد مشکلاتی وجود دارد. برای مثال انحراف تیغه بینی که در آن سوراخ‌های به طور مساوی تقسیم نشده‌اند، باعث خرخر در خواب و مشکل در تنفس می‌شود. که این نیز یکی از دلایل خرخر کودکان در خواب است که باید به روش‌های پزشکی برای درمان آن اقدام کرد.

چاقی

مطالعات نشان داده که احتمال خر و پف در بچه‌های چاق بیشتر است. چرا که راه‌های هوایی باریک‌تر می‌شوند. اضافه وزن از دوران کودکی مشکلات مختلفی برای شخص ایجاد می‌کند.

روش‌های تشخیص بیماری‌های مربوط با خرخر کودک در خواب چیست؟

خرخره کردن در خواب

خروپف کودکان در خواب می‌تواند نشان از بیماری‌های دیگری نیز داشته. به همین دلیل در برخی مواقع پزشک آزمایشاتی را برای بررسی خرخر کودکان در خواب انجام می‌دهد. این آزمایش‌ها عبارتند از؛

پلی سونوگرافی

در این آزمایش علائمی مانند ضربان قلب، موج مغزی، الگوی تنفس، سطح اکسیژن و فعالیت ماهیچه‌ها بررسی می‌شود.

اکسی متری

در این روش سطح اکسیژن کودک در یک شب ضبط و بررسی می‌شود. این آزمایش را می‌توان در خانه انجام داد اما دقیق نخواهد بود.

الکتروکاردیوگرام

در این آزمایش نیز ضربان قلب کودک را توسط حسگرهایی زیر نظر می‌گیرند. چرا که ممکن است خرخر کودکان در خواب مربوط به مشکل قلبی باشد.

روش‌های درمان خرخر در کودکان چیست؟

درمان خرخره در خواب

پس از تشخیص علائمی که در قسمت‌های قبل گفته شد، باید به یک پزشک متخصص کارآزموده مراجعه کنید. پزشک با توجه به علت مشکل، روش‌های درمانی مختلفی را در پیش می‌گیرد. در ادامه به روش‌های مختلف مورد استفاده برای حل این مشکل پرداخته‌ایم.

درمان خروپف کودکان در خواب با داروها

داروها استروئیدهای موضعی بینی، مانند فلوتیکازون و بودزوناید، ممکن است علائم آپنه (خر و پف) را در برخی از کودکان مبتلا به آپنه انسدادی خفیف کاهش دهد. برای کودکان مبتلا به آلرژی نیز، مونتلوکاست در صورت استفاده به تنهایی یا همراه با استروئیدهای بینی، باعث تسکین علائم می‌شود.

برداشتن لوزه‌ها و آدنوئیدها

یک متخصص گوش و حلق و بینی بهترین شخصی است که می‌توانید برای درمان خرخر کودکان در خواب به او مراجعه کنید. متخصصان گوش حلق و بینی می توانند آدنوتانسیلکتومی را انجام دهند و مشکل کودک را حل کنند. آدنوتانسیلکتومی نوعی عمل جراحی لوزه است که احتمال بهبود کودک را افزایش می‌دهد. البته این روش برای همه کودکان کاربردی نیست و ممکن است فرزند شما اصلا به جراحی برداشتن لوزه‌ها نیاز نداشته باشد.

فشار درمانی در راه هوایی

روشی درمانی به نام‌های فشار راه هوایی مثبت مداوم (CPAP) و فشار هوای مثبت دو سطح (BPAP) وجود دارند. در این روش‌ها دستگاه‌های کوچک از طریق یک لوله و ماسک متصل به آن‌ به آرامی هوا را به بینی و دهان کودک می‌دمند. این دستگاه برای درمان خرخر کودکان در خواب، فشار هوا را به پشت گلوی آن‌ها می فرستد تا راه هوایی باز بماند.

درصورتی که داروها یا برداشتن آدنوئیدها و لوزه ها مؤثر نباشد ، پزشکان معمولاً آپنه انسدادی خواب کودکان را با درمان فشار هوای مثبت درمان می کنند.

لوازم دهان و دندان

وسایل دهان و دندان مانند دستگاه‌های دندانپزشکی نیز ممکن است توصیه شوند. برخی از دستگاه‌ها به گسترش فضای کام و مجاری بینی کمک می کنند. یا اینکه فک پایین و زبان کودک را به جلو حرکت می‌دهند تا راه هوایی فوقانی او باز بماند. در درمان خرخر کودکان در خواب، احتمال کمی برای استفاده از این لوازم وجود دارد.

بهداشت خواب کودک

در بسیاری از موارد کودکان بدون هیچ بیماری زمینه‌ای هنگام خواب خرخر می‌کنند. این موضوع می‌تواند ناشی از خواب ناراحت کودک باشد. به همین دلیل والدین با توجه به برخی نکات می‌توانند این مشکل را بهبود بخشند یا از بروز آن پیشگیری کنند.

·         تأمین آرامش کودک قبل از خواب.

·         فراهم کردن جای خواب راحت برای کودک.

·         پیشگیری از ایجاد استرس و تنش شدید برای کودک در طول روز.

·         مراقبت از کودک در برابر عوامل حساسیت‌زا.

بدون شک کودکانی که دارای مشکلات زمینه‌ای مانند آسم یا چاقی هستند، باید تحت مراقبت بیشتری قرار گیرند. توجه به دستورات پزشک در این زمینه بسیار اهمیت دارد.

جمع بندی

با توجه به مطالب ارائه شده در این مقاله می‌توان نتیجه گرفت که خرخر کودکان در خواب هم ممکن است بی‌خطر باشد و هم می‌تواند مشکلاتی ایجاد کند. بنابراین بهتر است والدین به محض مشاهده این عارضه، علائم دیگر را نیز برررسی کنند و در مورد خرخر پیگیر باشند, حتی اگر خفیف باشد. همان علائم خفیف نیز ممکن است در طول زمان به وضعیت بدی تبدیل شود. در این صورت درمان را نیز سخت‌تر می‌کند.

دکتر مریم یعقوبی بهترین متخصص گوش، حلق و بینی در تهران هستند. همانطور که گفته شد، متخصصین گوش حلق و بینی می‌توانند روش‌های درمان مطمئن‌تری برای درمان خرخر کودکان در خواب ارائه دهند. در صورت نیاز به مشاوره و رزرو نوبت با دکتر یعقوبی می‌توانید از طریق راه‌های ارتباطی موجود در سایت اقدام کنید.

 

منابع:

https://www.sleepfoundation.org/articles/snoring-children

https://healthblog.uofmhealth.org/childrens-health/signs-your-childs-snoring-should-be-taken-seriously#:~:text=Signs%20snoring%20is%20a%20problem,are%20irritable%2C%20aggressive%20or%20cranky

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/pediatric-sleep-apnea/diagnosis-treatment/drc-20376199

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

برای امتیاز دادن به پست روی ستاره کلیک کنید!

میانگین امتیاز ها ۳٫۶ / ۵٫ تعداد امتیازات: ۳۹

هیج امتیازی ثبت نشده!اولین کسی باشید که این پست را ارزیابی می کنید

مطالب مرتبط

حلقدرمانی
کیست تیروگلوس

کیست تیروگلوس

8 دیدگاه
آنچه در این مقاله می خوانید Toggleعلائم کیست تیروگلوس چیست ؟چگونه کیست تیروگلوس تشخیص داده می شود ؟استفاده از سونوگرافی…

1 دیدگاه. دیدگاه جدید بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

هشت + 6 =

فهرست