کاشت حلزون گوش

کاشت حلزون گوش ، در واقع نوعی وسیله الکتریکی می باشد که به عنوان عضوی مصنوعی و با هدف ترمیم ضعف شنوایی از آن استفاده می شود. ممکن است این سوال برای تان پیش بیاید که وقتی سمعک می تواند ضعف شنوایی را جبران کند ، چرا باید اقدام به کاشت حلزون نماییم ؟ در ادامه مقاله به شرح توضیحاتی پیرامون عمل کاشت حلزون که یکی از روندهای درمان بیماری های گوش می باشد پرداخته ایم.

هدف از انجام جراحی کاشت حلزون چیست؟

کاشت حلزون گوش ، موجب بازیابی توانایی شنوایی افرادی می شود که به اختلال شدید در شنوایی دچار بوده و استفاده از سمعک برایشان مؤثر واقع نمی شود. با قرارگیری حلزون مصنوعی درون گوش، شنوایی فرد بهبود یافته و کیفیت زندگی فردی و اجتماعی او ارتقا می یابد.

کاربرد و مزایای کاشت حلزون گوش

حلزون مصنوعی ممکن است درون یکی از گوش ها یا هر دو آن ها قرار گیرد. عموماً جهت برطرف سازی عارضه کم شنوایی دو طرفه ، کاشت حلزون بر روی دو گوش انجام می پذیرد. افرادی که تحت عمل جراحی مذکور قرار گرفته اند ، اظهار می کنند که :

  • توانایی شنیداری آنان بسیار ارتقا یافته ؛ به گونه ای که برای فهم صحبت افراد دیگر به نشانه های بصری همچون لب خوانی ، نیازی ندارند.
  • می توانند صداهای نرمال و عادی محیط زندگی خود را تشخیص دهند.
  • قادر هستند منبع تولید صدا را شناسایی کنند.
  • حس شنوایی شان در شنیدن برنامه های تلویزیونی ، موزیک و مکالمه های تلفنی تقویت شده است.

بهترین روش درمان مشکل شنوایی

گاها برخی افراد به دنبال اختلالات موجود در گوش داخلی ، نمی توانند از مزایای سمعک بهره لازم را برده و مشکلات شنیداری خود را جبران نمایند.

در چنین مواردی کاشت حلزون گوش ، بهترین روش برای حل مشکل شنوایی به شمار خواهد رفت.

لازم به ذکر است که بر خلاف سمعک که با تقویت صدا موجب بهبود شنوایی می شود ، کاشت حلزون با بهبود بخش های آسیب دیده گوش ، موجبات انتقال صدا به اعصاب شنوایی را فراهم آورده و شنوایی را بهبود می بخشد.

کاشت حلزون گوش

چگونه کاشت حلزون گوش به شنیدن کمک می کند ؟

در کاشت حلزون از یک پردازشگر صدا که در پشت گوش قرار می گیرد ، استفاده می شود.

این پردازنده ، وظیفه ضبط صدا و انتقال آن به گیرنده ای که طی عمل جراحی کاشت در داخل گوش کار گذاری می شود را بر عهده دارد.

پس از آن این گیرنده،  سیگنال های دریافتی را به الکترودهای کاشته شده در گوش منتقل کرده و بدین ترتیب صدا را به حلزون گوش داخلی انتقال می دهد.

در طی این روند ، سیگنال ها اعصاب شنوایی را تحریک کرده و به وسیله آن ها به سمت مغز هدایت می شوند.

سپس مغز فرد استفاده کننده از ایمپلنت حلزون گوش ، سیگنال های دریافتی را به عنوان صدا ترجمه می کند.

اگرچه ممکن است صداها ، مقداری با صوت ضبط شده توسط پردازنده تفاوت داشته باشند ؛ اما با این وجود دقت عملکرد این دستگاه ها در نوع خود بسیار بالا است و فرد دارای اختلال شنوایی پس از مدتی استفاده از این عضو مصنوعی ، تا حد قابل توجهی به توانایی ترجمه اصوات دست خواهد یافت.

به طور کلی کسب توانایی درک اصوات منتقل شده به وسیله کاشت حلزون و بهبود شنوایی ؛ مستلزم صرف زمان است و این زمان در اکثر افراد ، چیزی در حدود یک سال است.

نحوه جراحی کاشت حلزون چگونه است ؟

انجام عمل کاشت حلزون گوش ، در حوزه اختیارات جراح متخصص گوش و حلق و بینی می باشد.

جراح متخصص طی این عمل جراحی ، برشی  را در بخش پشتی گوش ایجاد می کند و با ایجاد شکاف بر روی استخوان ماستوئید ، بخش داخلی دستگاه را برای همیشه در آن محل قرار می دهد.

سپس با ایجاد سوراخی ریز بر روی حلزون آسیب دیده گوش ، الکترودهای دستگاه را در محل خود قرار داده و در انتهای عمل ، پوست را بخیه می زند.

کاشت حلزون گوش

دوره ریکاوری

به طور کلی پس از پایان جراحی ، تا رفع کامل اثر داروی بیهوشی باید تحت مراقبت قرار بگیرد. این امر حدود چند ساعت به طول می انجامد. بعد از برطرف شدن اثر دارو، انتظار می رود کمی فشار یا درد در محل قرارگیری حلزون احساس کنید.

جهت مراقبت از برش های جراحی ، دور سر و گوش ها بانداژ قرار می گیرد. جراح گوش ، برای مراقبت از محل جراحات دستورالعملی را در اختیارتان قرار می دهد. چند روز بعد از عمل ، توانایی لازم برای پرداختن به امور روزانه را کسب خواهید کرد ؛ اما همچنان لازم است که از گوش و محل قرارگیری حلزون به طور مطلوبی مراقبت نمایید.

جراح متخصص حدود ۲ الی ۶ هفته بعد از عمل ، حلزون مصنوعی را فعال نمی کند ؛ به این منظور که زمان لازم برای بهبودی کامل گوش و جراحت های ناشی از جراحی ، سپری شود.

فعال سازی کاشت حلزون

برای فعال کردن ایمپلنت بعد از گذشت زمان مقرر از جراحی کاشت حلزون گوش ، پزشک متخصص باید :

  • پردازنده صدا را متناسب با بیمار تنظیم کند.
  • اجزای دستگاه شنوایی حلزون کاشته شده در گوش را بررسی کند ، تا مطمئن شود که به درستی کار می کنند.
  • به بررسی صداها و  آن چه توسط فرد شنیده می شود بپردازد.
  • اطلاعاتی در مورد مراقبت و استفاده صحیح از دستگاه به شخص ناشنوا بدهد.

اقدامات توانبخشی

گفتار و صداهای معمول محیطی شنیده شده توسط حلزون مصنوعی گوش ، با آن چه شما به خاطر می آورید متفاوت خواهد بود ؛ لذا مغز شخص برای درک صحیح این اصوات ، به زمان نیاز دارد.

توانبخشی ، به منزله آموزش مغز فرد ، برای درک اصواتی است که از طریق تعبیه پروتز حلزون ، شنیده می شوند.

نتیجه کاشت حلزون

نتیجه حاصل از جراحی و قرار دادن حلزون مصنوعی درون گوش ، برای تمامی افراد یکسان نیست. سن فرد در زمان تشخیص کاهش میزان شنوایی و مدت سپری شده از زمان تشخیص تا اقدام برای جراحی ، فاکتورهایی هستند که ماحصل عمل کاشت حلزون گوش را تحت تأثیر قرار می دهند.

برای کودکان ، عموماً هر چه سن شان کمتر باشد ، نتیجه بهتری رقم می خورد.

در رابطه با بزرگسالان می توان گفت ، زمانی به بهترین نتیجه دست می یابند که مدت زمان کمتری به اختلال کم شنوایی دچار شده باشند. به عبارتی فاصله زمانی تشخیص عارضه و اقدام برای جراحی ، کوتاه باشد.

کسانی که توانایی شنوایی آنان بسیار پایین بوده یا به طور کلی هیچ صدایی را نمی شنوند ، در قیاس با افراد دیگر، به میزان کمتری از قابلیت های کاشت حلزون بهره مند می شوند.

سخن پایانی

عمل قرار دادن حلزون مصنوعی گوش ، یک عمل بسیار مفید ، با ریسک پایین و مزایای بسیار زیاد است.

با این وجود ، حصول نتایج مطلوب به موارد مختلفی نظیر سن بیمار ، مدت زمان طی شده میان از دست دادن شنوایی و کاشت حلزون گوش و مواردی همچون وضعیت سلامتی بیمار بستگی دارد.

به طور کلی طبق نتایج تحقیقات انجام شده ؛ باید اشاره داشت کودکان خردسالی که تحت جراحی حلزون گوش قرار گرفته اند ، نسبت به کودکان مشابه خود که برای جبران شنوایی شان از سمعک استفاده می کنند ، توانایی شنیدن و گفتار بهتری دارند.

در مورد بزرگسالان نیز می توان گفت ، چنانچه فاصله زمانی زیادی میان از دست دادن حس شنود و این عمل وجود نداشته باشد ؛ می توان انتظار نتایج بهینه ای را داشت.

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

برای امتیاز دادن به پست روی ستاره کلیک کنید!

میانگین امتیاز ها ۳٫۹ / ۵٫ تعداد امتیازات: ۱۵

هیج امتیازی ثبت نشده!اولین کسی باشید که این پست را ارزیابی می کنید

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

مطالب مرتبط

حلقدرمانی
کیست تیروگلوس

کیست تیروگلوس

4 دیدگاه
آنچه در این مقاله می خوانید علائم کیست تیروگلوس چیست ؟چگونه کیست تیروگلوس تشخیص داده می شود ؟استفاده از سونوگرافی…

4 دیدگاه. دیدگاه جدید بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست