عمل کلستاتوم گوش

اگر پوست موجود در پشت پرده ی گوش به طور غیر طبیعی و ضمناً بدون مشاهده ی سلول های سرطانی رشد کند، با وضعیتی مواجه می شویم که به آن کلستاتوم می گویند. این نقص می تواند، یک مشکل مادر زادی باشد. اما بیشتر در اثر عفونت های مکرر گوش میانی ایجاد می شود. برای رفع این مشکل باید از درمان جراحی کلستاتوم گوش استفاده کنیم.

کلستاتوم  گوش اغلب به عنوان کیست یا کیسه ای شناخته می شود، که از لایه های قدیمی پوست ساخته شده است. با جمع شدن این سلولهای مرده پوست روی یک دیگر و رشد غیر طبیعی، ممکن است استخوان های ظریف گوش میانی آسیب ببینند؛ که این اتفاق، می تواند بر شنوایی، تعادل و عملکرد عضلات صورت تأثیر بگذارد.

با ما همراه باشید، تا با این بیماری و روش های درمان آن بیشتر آشنا شوید.

کلستاتوم گوش

چه عواملی باعث ایجاد کلستاتوم می شود؟

علاوه بر عفونت های مكرر، کلستاتوم یا كلستاتوما، می تواند ناشی از ضعف لوله استاش (شیپور استاش) باشد. این بخش همان لوله ای است كه از پشت بینی گذر کرده و به گوش منتهی می شود.

لوله استاش این امکان را فراهم می کند، که هوا از گوش خارج شده و فشار داخل گوش با فشار محیط برابر شود. به دلیل هر یک از موارد زیر ممکن است، این عضو گوش به درستی عمل نکند و با ابتلا به کلستاتوم چاره ای جز جراحی کلستاتوم گوش نداشته باشید.

جراحی کلستاتوم

  • عفونت مزمن گوش
  • عفونت های سینوسی درمان نشده
  • سرماخوردگی
  • آلرژی

اگر لوله استاش وظایف خود را به درستی انجام ندهد، ممکن است، خلاء جزئی در گوش میانی ایحاد شود. این خلاء پرده ی گوش را به سمت گوش میانی کشیده و می تواند منجر به ایجاد کیست یا کلستاتوم شود. سپس با جمع شدن سلولهای مرده پوست، مایعات و سایر مواد زاید، این کیست بزرگ و بزرگتر می شود.

کلستاتوم در کودکان

در موارد بسیار نادر، ممکن است کودکی مبتلا به کلستاتوم متولد شود. این مشکل مادرزادی می تواند در گوش میانی یا مناطق دیگر گوش ایجاد شده باشد. این درحالی است که، در اکثر موارد، کلستاتوم کودکان به دلیل عفونت های شدید و مکرر در دوران کودکی ایجاد می شود.

علائم آن چیست ؟

علائم مرتبط با کلستاتوم معمولاً در ابتدای شروع مشکل، بسیار خفیف هستند و با بزرگتر شدن کیست و شروع ایجاد مشکلات در گوش، شدیدتر می شوند.

در مراحل ابتدایی، ممکن است با خروج مایعی بد بو از گوش مواجه شوید. پس از آن و به موازات رشد کیست، ممکن است، در گوش خود، احساس فشار کنید، که این می تواند بسیار ناخوشایند باشد. علاوه بر این ممکن است، در گوش یا بخش های پشت آن درد داشته باشید و به دلیل رشد کیست، با مشکل ضعف شنوایی نیز روبرو شوید.

در صورت بروز هر یک از این علائم، فوراً با پزشک مشورت کنید. زیرا در صورت عدم شروع به موقع درمان، ممکن است، با مشکلاتی نظیر سرگیجه، فلج ماهیچه های صورت و افت شنوایی دائمی روبرو شوید.

عوارض احتمالی عدم درمان آن چیست؟

در صورت عدم درمان، کلستاتوم بزرگتر می شود و عوارضی با درجه های مختلف از خفیف تا بسیار شدید ایجاد می کند.

سلول های مرده پوستی که در گوش جمع می شوند، یک محیط ایده آل برای رشد باکتری ها و قارچ ها هستند. این بدان معنی است که، کیست می تواند آلوده شده و باعث التهاب و تخلیه مداوم چرک از گوش شود.

با گذشت زمان ممکن است، کلستاتوم، استخوان اطراف خود را از بین ببرد. این کیست می تواند به پرده گوش، استخوان های داخل گوش، استخوان های نزدیک مغز و اعصاب صورت آسیب برساند. اگر استخوان های داخل گوش شکسته شوند، افت شنوایی دائمی رخ خواهد داد.

سایر عوارض احتمالی عبارتند از:

  • عفونت مزمن گوش
  • تورم گوش داخلی
  • فلج عضلات صورت
  • مننژیت، که یک عفونت مغز خطرناک است.
  • آبسه مغزی یا مجموعه ای از کیست های چرکی در نزدیکی مغز

کلستاتوم چگونه تشخیص داده می شود؟

کلستاتوم

برای تشخیص اینکه کلستاتوم دارید یا خیر، پزشک با استفاده از اتوسکوپ قسمت داخلی گوش شما را معاینه می کند. این وسیله پزشکی به پزشک شما اجازه می دهد، علائم رشد کیست را ببیند. اگر بخواهیم به طور دقیق تر  بگوییم، طی این ویزیت، پزشک به دنبال یک رسوب قابل مشاهده از سلول های پوستی یا توده بزرگی از رگ های خونی در داخل گوش خواهند گشت.

در صورت عدم وجود علائم واضح از وجود کیست، پزشك ممكن است، دستور انجام سی تی اسكن را صادر کند. اگر علائم خاصی از قبیل سرگیجه و ضعف عضلات صورت را نیز داشته باشید، ممکن است پزشک درخواست سی تی اسکن کند. سی تی اسکن یک آزمایش تصویربرداری بدون درد است که تصاویر را از یک نقطه ی بدن شما ضبط می کند. این تصویر برداری به پزشک شما اجازه می دهد داخل گوش و جمجمه شما را ببیند. این اقدام می تواند دکتر معالج را در تشخیص بهتر و رد عوامل احتمالی دیگر یاری کند.

کلستاتوم چگونه درمان می شود؟

به طوری کلی، تنها راه درمان کلستاتوم گوش حذف آن، با استفاده از جراحی است. برای جلوگیری از عوارضی که در صورت بزرگتر شدن کیست به وجود حواهند آمد، باید در اسرع وقت، به تخلیه کیست به وسیله جراحی اقدام کنید. این مشکل، به هیچ عنوان به طور طبیعی از بین نمی رود. کیست ها معمولاً به رشد خود ادامه می دهند و مشکلات دیگری را ایجاد می کنند.

پس از تشخیص کلستاتوم، یک رژیم آنتی بیوتیکی، استفاده از قطره گوش و تمیز کردن گوش با ابزار خاص پزشکی برای درمان موقتی کیست آلوده، کاهش التهاب و تخلیه اولیه تجویز می شود. سپس پزشک متخصص شما قادر به تحلیل بهتر صفات کیست و برنامه ریزی برای برداشتن آن، به وسیله عمل جراحی خواهد بود.

جراحی کلستاتوم گوش، در بیشتر موارد، یک عمل سرپایی است. این بدان معنی است که شما مجبور نیستید بعد از عمل در بیمارستان بستری شوید. ولی در صورتی که کیست بسیار بزرگ باشد یا عفونت جدی داشته باشید، ممکن است، بستری در بیمارستان لازم باشد. این عمل جراحی تحت بیهوشی عمومی انجام می شود. پس از عمل جراحی اولیه برای حذف کیست، ممکن است جراحی های بعدی برای بازسازی قسمت های آسیب دیده گوش داخلی و اطمینان از حذف کامل کیست، لازم باشد.

پس از جراحی کلستاتوم گوش، برای ارزیابی نتایج و اطمینان از عدم بازگشت کیست، باید در ویزیت های پیگیری پس از عمل حضور پیدا کنید. اگر کیست استخوان های گوش شما را شکسته باشد، شاید برای ترمیم آنها به یک عمل جراحی دوم نیاز باشد.

بعد از عمل، برخی از افراد دچار سرگیجه موقت یا ناهنجاری های چشایی می شوند. این عوارض جانبی در اکثر موارد ظرف چند روز برطرف می شود.

جراحی کلستاتوم

نکاتی برای جلوگیری از کلستاتوم

کلستاتوم مادرزادی قابل پیشگیری نیست، اما والدین باید از شرایط آگاهی داشته باشند تا در صورت وجود این مشکل، به سرعت برای جراحی کلستاتوم گوش به پزشک مراجعه کنند.

با درمان سریع و کامل عفونت های گوش می توانید از رخ دادن کلستاتوم جلوگیری کنید. با این حال، هیچ روش صد در صدی برای جلوگیری از ایجاد این کیست وجود ندارد و به همین دلیل، بسیار مهم است که برای جلوگیری از عوارض این بیماری، در صورت مواجه شدن با آن، در سریع ترین فرصت برای جراحی کلستاتوم گوش اقدام کنید.

نتیجه گیری

چشم انداز طولانی مدت برای مبتلایان به کلستاتوم  گوش به طور کلی خوب است. معمولاً در صورت ابتلا به کیست و تشخیص به موقع، می توان با  جراحی کلستاتوم گوش از ایجاد عوارض جلوگیری کرد. این در حالی است که، عدم تشخیص به موقع و درمان نکردن این بیماری، به واسطه رشد کیست، می تواند به نتایج بدی همچون، از دست دادن تعادل و سرگیجه، آسیب شنوایی، عفونت های شدید تر و مشکلات جدی منجر شود.

مطلبی که تحت عنوان جراحی کلستاتوم گوش و عوامل دخیل در ایجاد این بیماری خوانید، از منابع انگلیسی متعدد، نظیر مونت سینای و health line  و چند منبع معتبر دیگر، به طور اختصاصی برای این وب سایت ترجمه شده است و استفاده از آن با ذکر نام و لینک دادن به وب سایت ما بلامانع است.

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

برای امتیاز دادن به پست روی ستاره کلیک کنید!

میانگین امتیاز ها ۳٫۶ / ۵٫ تعداد امتیازات: ۲۶

هیج امتیازی ثبت نشده!اولین کسی باشید که این پست را ارزیابی می کنید

, , ,

مطالب مرتبط

بینیدرمانی

سینوزیت

بدون دیدگاه
آنچه در این مقاله می خوانید بیماری سینوزیتسينوزيت چیست ؟علائم سینوزیتعوامل ابتلا به سینوزیتچه عواملی ریسک ابتلا به سينوزيت را…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست