عفونت گوش

عفونت گوش زمانی رخ می دهد که یک عامل باکتریایی یا ویروسی ، گوش میانی را آلوده سازد. فضای پشت پرده گوش که از هوا پر شده و استخوان های شنوایی در آن ناحیه نیز قرار دارند را گوش میانی می گویند. بروز این نوع از بیماری های گوش در کودکان به میزان بیشتری دیده شده است.

عفونت گوش

علائم عفونت گوش

نشانه های عفونت گوش در کودکان و بزرگسالان کمی با یکدیگر متفاوت هستند. بزرگسالان در صورت ابتلا به این عارضه با درد گوش ، خروج ترشح از گوش و مشکلات شنوایی روبرو می شوند.
البته عفونت گوش کودکان را به میزان بیشتری درگیر می سازد که در ادامه به رایج ترین موارد آن اشاره می کنیم:

گوش درد ، به خصوص هنگام دراز کشیدن

• اختلال در خواب

• بی قراری و بهونه گیری

• اختلال در شنوایی و واکنش به نشانه های صوتی

• عدم تعادل

• افزایش دمای بدن

• سر درد و کم اشتهایی

• خروج ترشحات از گوش

چنانچه این نشانه ها بیش از یک روز ماندگاری داشته و هموار تشدید می شوند لازم است به پزشک مراجعه نمایید.

عوارض عفونت گوش

معمولاً این بیماری عارضه بلند مدتی را در پی ندارد ؛ اما اگر چندین بار فرد به این عارضه دچار شود ممکن است با مشکلات جدی روبرو شود.

ضعف شنوایی: در صورتی که فرد به عفونت گوش مبتلا باشد ممکن است شنوایی او تا حدی ضعیف شود. البته این مورد پس از درمان بیماری برطرف خواهد شد. چنانچه عفونت باعث صدمه دیدن پرده گوش یا دیگر ساختارهای گوش میانی شود ، ضعف شنوایی ایجاد شده برای همیشه باقی می ماند.
تاخیر در یادگیری زبان و صحبت کردن : چنانچه عفونت سبب کم شنوایی گوش در دوران کودکی و خردسالی شود ، مهارت صحبت کردن و برقراری ارتباط با دیگران را نیز برای آنان به تاخیر می اندازد.
انتشار عفونت : عدم درمان صحیح عفونت ایجاد شده در گوش ، باعث می شود که آلودگی به بافت های مجاور نیز سرایت کند. در برخی موارد نادر این عفونت ممکن است به سمت جمجمه حرکت کرده و مغز را آلوده سازد. در ان شرایط فرد به مننژیت دچار می شود.

درمان عفونت گوش

برخی از عفونت های گوش با مصرف داروی آنتی بیوتیک درمان می شوند. البته روند درمانی مناسب برای کودکان به چندین فاکتور همچون سن و میزان شدت علائم بستگی دارد.

مصرف آنتی بیوتیک

پس از معاینات اولیه ، ممکن است پزشک استفاده از داروهای آنتی بیوتیک را به عنوان روند درمان اتخاذ نمایید. در صورت وجود هر یک از شرایط زیر این نوع معالجه برای کودک در نظر گرفته می شود :

• کودکان ۶ ماهه یا بزرگتر که به مدت ۴۸ ساعت درد نسبی یا شدیدی در گوش یا گوش هایشان احساس کرده و دمای بدنشان ۳۹ درجه سانتیگراد یا بیشتر از آن می باشد.

• کودکان ۶ ماه تا ۲ ساله ای که درد نسبی گوش هایشان را به مدت کمتر از ۲ روز تحمل کرده و دمای بدنشان کمتر از ۳۹ درجه می باشد. کودکان ۲ ساله یا بزرگتری که در این شرایط قرار دارند نیز می توانند تحت روند درمان آنتی بیوتیک قرار گیرند.

جراحی گوش

جهت برطرف سازی عفونت گوش ممکن است فرد به انجام جراحی(myringotomy) نیاز پیدا کند. طی این پروسه جراح بر روی پرده گوش حفره بسیار ریزی ایجاد کرده و از طریق آن مایعات تجمع یافته در گوش میانی را خارج می سازد.

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

برای امتیاز دادن به پست روی ستاره کلیک کنید!

میانگین امتیاز ها ۰ / ۵٫ تعداد امتیازات: ۰

هیج امتیازی ثبت نشده!اولین کسی باشید که این پست را ارزیابی می کنید

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست