سرطان زبان

سرطان زبان موضوع مورد بحث در این مقاله است. این مقاله  توسط خانم دکتر مریم یعقوبی متخصص گوش حلق و بینی جمع اوری شده است . در آن به پرسش‌های متعددی در این باره پاسخ داده خواهد شد  . با ما همراه باشید.

سرطان زبان

سرطان زبان

سرطان زبان یکی از انواع سرطان است که شاید نسبت به سرطان هی دیگر مانند سرطان پستان کم‌تر نام آن را شنیده باشید.  سرطان زبان  متاسفانه سلول‌های پوستی بافت زبان را درگیر می‌کند و به همین دلیل از انواع بدخیم کنسر محسوب می شود. البته باید در نظر داشته باشید که با تشخیص به موقع می‌توان جلوی پیشرفت آن را گرفت. در این صورت بیمار مبتلا به سرطان زبان، به احتمال ۷۰ الی ۸۰ درصد شانس زنده ماندن دارد.

تشخیص به موقع سرطان زبانی، زمانی است که سایر بافت‌های بدن را درگیر نکرده باشد. بنابراین اگر بافت‌های دیگر بدن نظیر ریه و کبد و … با این بیماری درگیر باشند، نمی‌توان به سادگی آن را درمان کرد. از این رو مهم است که به علائم اولیه کنسر زبان توجه خاصی داشته باشید و به محض مشاهده هرکدام از آن‌ها با پزشک متخصص گوش حلق و بینی مشورت کنید.

 

سرطان زبان

چه عواملی باعث ابتلا یا پیشرفت این نوع سرطان می‌شوند؟

سرطان زبان به علت‌های مختلفی ایجاد می‌شود. شناخت علت‌ها و عوامل به وجود آورنده‌ی آن در پیشگیری از این بیماری نقش مهمی دارد. در ادامه مهم‌ترین علت‌ها را نام برده‌ایم و توضیحاتی در مورد آن‌ها ارائه داده‌ایم.

  • علل ژنتیکی یکی از مهم‌ترین دلایل ابتلا به توده های سرطانی زبان محسوب می‌شود. به همین دلیل پرسش در مورد سوابق بیماری خانوادگی یکی از اولین سوالاتی است که در این زمینه از بیمار پرسیده می‌شود.
  • نوشیدن مشروبات الکلی و مصرف دخانیات به خصوص سیگار و تنباکو از عواملی هستند که در ایجاد سرطان زبان بسیار موثر هستند. سیگار و تنباکو باعث تحریک بافت پوششی مخاط دهان و زبان می‌شوند. این موضوع می‌تواند عامل به وجود آورنده این نوع از سرطان دهان باشد.
  • سبک زندگی افراد و رژیم غذایی آن‌ها در ابتلا به این آسیب شدید زبانی بسیار موثر است. زندگی همراه با استرس فراوان، استفاده از مواد غذایی نامناسب و محرک نظیر فست فودها و غذاهای فوق العاده تند، عدم مصرف کافی سبزیجات و میوه احتمال ابتلا را بالا می‌برند.
  • افرادی که سابقه ابتلا به ویروس HIV را دارند نیز در معرض ابتلا کنسر زبان هستند. چرا که این ویروس از نوع پاپیلوما ویروس است و ارتباط مستقیم با تومورهای زبانی دارد. از این رو فردی که دچار تومور دهان و زبان می شود و سابقه ی ابتلا به HIV را دارد هرچه سریعتر بایستی به پزشک متخصص گوش حلق و بینی مراجعه کند.
  • کهولت سن نیز از مواردی است که در ابتلای افراد به کنسر های دهانی مثل زبان موثر است.

از آن‌چه خواندید، می‌توانید نتیجه بگیرید که با رعایت برخی نکات ساده، می‌توانید از ابتلا به این سرطان پیشگیری کنید.

 

سرطان زبان

 

علائم سرطان زبان چیست؟

گاهی اوقات علائم در مراحل اولیه غده های بدخیم زبان ظاهر نمی‌شوند. به همین دلیل زمانی فرد به پزشک مراجعه می‌کند که زخم زبان پیشرفت کرده است. اما در اکثر موارد علائم این بیماری خود را به شکل های مختلفی نشان می‌دهد. به یاد داشته باشید که توجه به آن‌ها بسیار مهم است. در طی مقاله در مورد انواع مختلف علائم و نشانه‌های این بیماری صحبت کرده‌ایم.

چه نوع زخم‌هایی می‌توانند نشانه سرطان باشند؟

زخم زبان  و دهان یکی از نشانه‌های سرطان زبان است. زخم‌هایی دردناک روی زبان و داخل بافت پوششی مخاط دهان ظاهر می شوند. اگر این زخم‌ها معمولی باشند، در مدت زمان ترمیم یک زخم، بهبود پیدا می‌کنند. اما اگر بیش از دو هفته در دهان بیمار باقی بمانند، حتما باید مورد آزمایش قرار بگیرند. البته همه زخم‌هایی که در دهان و زبان ایجاد می شوند دردناک هستند. اما زخم‌های معمولی به خودی خود یا با درمان‌های جزئی و سرپایی التیام پیدا می‌کنند. بنابراین اگر زخمی در دهان شما ایجاد شد، حتما با پزشک متخصص گوش حلق و بینی در این زمینه مشورت کنید.

سرطان زبان

درد در سرطان زبان چگونه است؟

درد ناشی از سرطان زبان ممکن است فقط به زبان محدود نباشد. این درد در حفره دهان و یا حتی گلو حس می‌شود و فرد موقع بلعیدن آن را به وضوح حس می‌کند. البته هر گلو دردی موقع بلعیدن نشانه وجود سرطان زبان نیست. آلرژی‌ها، گلودرد چرکی و ورم لوزه‌ها نیز باعث درد هنگام بلعیدن می‌شوند. اگر هیچ‌کدام از این موارد وجود نداشت، آن‌گاه باید آزمایش‌هایی برای اطمینان از عدم ابتلا به سرطان زبان انجام داد. این درد بیشتر از یک هفته طول می‌کشد و ممکن است با وجود لک‌هایی روی زبان همراه باشد. در صورتی که چنین علائمی را مشاهده کردید، می‌توانید با دکتر مریم یعقوبی یکی از بهترین متخصصین گوش حلق بینی در تهران ،در این زمینه مشورت کنید.

 

سرطان زبان

 

آیا خال و لک روی سطح زبان نشانه‌ای از این نوع سرطان است؟

خال‌های سرطانی زبان در قسمت جلو و یا در قسمت عقب حفره‌ی دهان ایجاد می‌شوند. آن‌ها سفید یا قرمز رنگ هستند. احتمالا با تحریک شدن درد می‌گیرند و پس از دو هفته هیچ علامت بهبودی در آن‌ها دیده نمی‌شود. در برخی موارد نیز لکه‌های سفیدی روی زبان و یا در آستر دهان روی بافت پوششی زبان ایجاد می‌شود. اگر این لکه‌ها نیز بعد از دو هفته از بین نروند، جزو موارد مشکوک هستند. علامت دیگری که می‌تواند نشانه وجود سرطان زبان باشد، کرختی و بی‌حسی در دهان و زبان است. به محض مشاهده این علائم با پزشک متخصص مشورت کنید.

 

سرطان زبان

آیا بوی بد دهان نیز جزو نشانه‌های سرطان زبان محسوب می‌شود؟

یکی از علائم شایع در سرطان زبان بوی بد دهان است. البته بوی بد دهان، علت‌های متعددی دارد. می‌تواند ناشی از عدم رعایت بهداشت دهان و دندان باشد. وجود دندان و لثه آلوده به عفونت نیز باعث ایجاد بوی بد دهان می‌شود.اگر بیمار به طور مرتب مسواک بزند ولی بوی آزار دهنده دهان برطرف نشود، لازم است ابتدا در مورد پوسیدگی دندان یا عفونت لثه را بررسی کند. اگر این موارد نیز وجود نداشته باشد باید معاینات مربوط به سرطان کف دهان و زبان را انجام داد.

سرطان زبان

در کنار بوی نامطبوع دهان، خونریزی‌های بدون علت که گاه و بیگاه در زبان و یا حفره دهان رخ می‌دهد، نیز وجود دارند که معاینه شوند. این بیماری باعث گرفتن صدای بیمار می‌شود. همچنین ممکن است دندان‌های در جای خود شل شوند. تورم در دهان، سختی و درد در حرکت فک و زبان نیز از دیگر علائم کنسر حفره دهان محسوب می‌شوند. اگر بیماران از دندان مصنوعی استفاده می‌کنند، هنگام ابتلا به این بیماری دندان‌هایشان سایز نامناسب پیدا می‌کند.

تمامی مواردی که در قسمت‌های قبل گفته شد، ممکن است علامت‌های این بیماری باشند. به خاطر داشته باشید که پیگیری آن‌ها اهمیت بسیار زیادی دارد. به هر حال اگر تشخیص به موقع انجام شود و غدد لنفاوی درگیر نباشند، درمان ساده‌تر است . اما زمانی که علائم گسترش پیدا کرده باشند و سایر ارگان‌ها نیز درگیر بیماری باشند، درمان سخت و در برخی موارد بی‌نتیجه خواهد بود.

تشخیص سرطان زبان چگونه انجام می‌شود؟

در ابتدا دکتر مریم یعقوبی متخصص گوش حلق و بینی  با گرفتن شرح حال از بیمار و بررسی سابقه پزشکی خانوادگی وی و مشاهده علائم موجود در دهان و زبان بیمار وضعیت بیماری را مشخص می‌کند. شاید مواردی که از سوی بیمار مشاهده شده‌اند، نشانه بیماری دیگری باشند و اصلا نیازی به درمان سرطان بافت زبان وجود نداشته باشد. بررسی غدد لنفاوی و میزان بزرگ شدن آن‌ها نیز موردی است که دکتر مریم یعقوبی برای اطمینان از ابتلا به این بیماری یا میزان پیشرفت آن بررسی می‌کنند.

درمان سرطان زبان

اگر موارد ذکر شده همگی وجود سرطان زبان را تایید کردند، برای تشخیص نهایی بایستی نمونه برداری انجام داد. در نمونه برداری مقدار کمی از بافت تغییر شکل یافته توسط دکتر مریم یعقوبی برداشته می‌شود. سپس این بافت به آزمایشگاه پاتولوژی ارسال می‌شود. اگر جواب آزمایشگاه نیز تشخیص سرطان زبان را نشان دهد، ممکن است دکتر متخصص گوش حلق و بینی، درخواست MRI یا سی‌تی اسکن داشته باشد تا بتواند میزان پیشرفت و بیماری و درگیری سایر اندام‌ها را تشخیص دهد. پس از بررسی جوانب مختلف و شرایط بیمار، روند درمانی آغاز خواهد شد.

روش‌های درمان سرطان زبان چیست؟

معمولا اولین درمان پیشنهادی در کنسر بافت زبانی انجام عمل جراحی است. دکتر مریم یعقوبی در ابتدا سعی می‌کنند با عمل جراحی بافت سرطانی را تا حد امکان از بین ببرند. تومورهای کوچک در طی یک مرحله

تشخیص سرطان زبان

عمل جراحی و تومورهای بزرگ‌تر در طی دو الی سه مرحله برداشته می‌شوند.

برخی از بیماران به تشخیص پزشک نیاز به حذف بخشی از بافت زبان دارند. در این صورت جراح زبان سعی می‌کند با استفاده از پوست سایر قسمت‌های بدن و یا بافت‌های مشابه، تا حد امکان زبان را بازسازی کند. با این کار آسیب‌های ناشی از جراحی برای بیمار به حداقل می‌رسد. اما به هر حال بیمار در هنگام صحبت کردن، غذا خوردن و بلعیدن و حتی در تنفس دچار مشکلاتی می‌شود که اجتناب ناپذیر هستند.

پرتو درمانی و شیمی درمانی نیز از درمان‌های مکمل این سرطان محسوب می‌شوند. این روش‌ها سلول‌های سرطانی باقی مانده را به طور کامل از بین می‌برند. داروهای شیمی درمانی ترکیبی نیز برای کاهش مقاومت سلول‌های سرطانی به درمان مورد استفاده قرار می‌گیرند. دکتر مریم یعقوبی با توجه به شرایط بیمار و میزان پیشرفت بیماری بهترین و موثرترین متدها را برای بیماران خود استفاده می‌کند.

نتیجه گیری

متاسفانه ما نمی‌توانیم احتمال ابتلا به بیماری‌هایی مانند سرطان زبان را به صفر برسانیم. اما با رعایت نکاتی چون دوری از مواد مخدر و مشروبات الکلی و رژیم غذایی مناسب می‌توانیم تا حد زیادی از ابتلا به آن پیشگیری کنیم.

در صورت تشخیص زود هنگام سرطان زبان می‌توان تا هشتاد درصد احتمال بقای پنج ساله را انتظار داشت. از این رو مهم است با مشاهده علائم ذکر شده در این مقاله، بلافاصله به پزشک متخصص گوش حلق بینی مراجعه کنید. دکتر مریم یعقوبی در زمینه تشخیص و درمان سرطان زبان تجربه فراوانی دارند. شما می‌توانید با ایشان مشاوره انجام دهید و از سلامت خود اطمینان حاصل کنید.
در صورت نیاز به این مقاله می توانید فایل پی دی اف این مقاله رو از اینجا دانلود نمایید.

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

برای امتیاز دادن به پست روی ستاره کلیک کنید!

میانگین امتیاز ها ۳ / ۵٫ تعداد امتیازات: ۱

هیج امتیازی ثبت نشده!اولین کسی باشید که این پست را ارزیابی می کنید

, ,

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست