همه چیز در مورد بیماری میرنژیت

بیماری‌های گوش انواع مختلفی دارند و هر کدام از آن‌ها ممکن است قسمت خاصی از گوش را درگیر کنند. میرنژیت نیز یکی از بیماری‌‌های گوش است. بیماری‌هایی که در این عضو ایجاد می‌شوند، شنوایی و تعادل فرد را تحت تأثیر قرار می‌دهند. اگر با درد همراه باشند نیز به طور کلی زندگی او را مختل می‌کنند. به همین دلیل لازم است که بیماری‌های مختلف گوش را بشناسید و در مورد آن‌ها اطلاعات داشته باشید. در این صورت می‌توانید علائم اولیه را تشخیص دهید و در کوتاه‌ترین زمان ممکن برای درمان آن اقدام کنید. در این مقاله قصد داریم به صورت تخصصی به عارضه میرنژیت بپردازیم.

میرنژیت چیست؟

این بیماری نوعی عفونت در گوش است که باعث ایجاد تاول‌های کوچک در این عضو می‌شود. این تاول‌ها حاوی مایعات هستند و معمولا درد شدیدی ایجاد می‌کنند. علت این مشکل نیز مانند سایر عفونت‌های گوش ناشی از ورود آلودگی‌ها و باکتری‌ها به گوش یا بیماری‌های شدید ویروسی است. سرماخوردگی شدید، آنفولانزا و… ممکن است باعث ایجاد این بیماری شوند. استرپتوکوک پنومونیه (Streptococcus pneumoniae) یکی از باکتری‌هایی است که در اکثر موارد باعث ایجاد این عفونت در گوش می‌شود. این عارضه معمولا دوره درمان کوتاهی دارد و در صورتی که پیشرفت نکند، مشکل خاصی به وجود نخواهد آورد.

علائم میرنژیت چیست؟

تشخیص دقیق نوع عفونت گوش بر عهده پزشک است. چرا که علائم انواع این عارضه در قسمت‌های مختلف گوش تقریبا شبیه به یکدیگر است. بنابراین بیماران تنها کافی است این علائم را بشناسند و به محض مشاهده آن‌ها به پزشک متخصص مراجعه کنند. در ادامه به مهم‌ترین علائم بیماری میرنژیت اشاره کرده‌ایم.

درد شدید

این درد معمولا به صورت کاملا ناگهانی و بی‌دلیل ایجاد می‌شود. یعنی نه ضربه‌ای به گوش وارد شده و نه آسیبی به آن رسیده است. درد گوش معمولا ۲۴ تا ۴۸ ساعت بعد ادامه خواهد داشت.

راه های تشخیص بیماری میرنژیت

کاهش شنوایی

عفونت ممکن است یک یا هر دو گوش را درگیر کند. ابتلای گوش به این عارضه باعث کاهش شنوایی می‌شود. در صورتی که این عارضه پیشرفت نکند و به سرعت درمان شود، شنوایی فرد به حالت اولیه خود باز خواهد گشت.

تب

تب یک علامت مشترک بین عفونت‌های موجود در تمام نقاط بدن است. بنابراین نمی‌توان آن را به تنهایی نشانه میرنژیت دانست. اما اگر با سایر علائم همراه باشد، می‌توانید به این بیماری مشکوک شوید.

تخلیه مایعات از گوش

همانطور که گفته شد، این عارضه منجر به ایجاد تاول‌های پر از مایع در گوش میانی می‌شود. در صورتی که این تاول‌ها پاره شوند، مایعات داخل آن از گوش ترشح می‌شود. این مشکل باعث تجمع چرک یا مایعات داخل گوش نمی‌شود. اما اگر با سایر عفونت‌های گوش همراه باشد، ممکن است این مشکلات نیز ایجاد شوند.

حساسیت بیشتر گوش‌ها

گوش‌های درگیر عفونت حساس‌تر از همیشه هستند. به عنوان مثال با کوچک‌ترین تحریک ممکن است درد و سوزش بسیاری ایجاد شود. همچنین ممکن است در حالت عادی نیز گوش دردناک و ملتهب باشد. به همین دلیل کودکان خردسالی که به این عارضه مبتلا می‌شوند، معمولا گوش‌های خود را می‌کشند و بی‌قرار هستند.

در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید مقاله سایت healthline را مطالعه کنید.

چه مواردی ریسک ابتلا به میرنژیت را افزایش می‌دهند؟

این بیماری در افرادی که قبلا به آنفولانزا، عفونت دستگاه‌های تنفسی فوقانی یا سرماخوردگی شدید مبتلا شده‌اند، بیشتر دیده می‌شود. این بیماری‌ها باعث تحریک لوله استاش می‌شوند. همچنین ممکن است باعث گیر کردن مایعات و ترشحات در لوله استاش شوند. این ترشحات حاوی باکتری‌ و ویروس هستند و با گیر کردن در این لوله به داخل گوش میانی راه پیدا می‌کنند. نتیجه آن نیز ابتلا به میرنژیت است.

درمان های بیماری میرنژیت

موضوع دیگری که ریسک ابتلا به این بیماری را تشدید می‌کند، ایجاد عفونت گوش میانی یا سایر قسمت‌هاست. به طور کلی ممکن است بیماری‌های عفونی باهم گوش را درگیر کنند.

کودکان کم‌تر از گوش‌های خود مراقبت می‌کنند و هنگام بازی بیشتر در معرض آلودگی قرار می‌گیرند. از طرف دیگر سیستم ایمنی آن‌ها ضعیف‌تر است و احتمال سرماخوردگی در آن بیشتر می‌شود. به همین دلیل کودکان بیشتر از بزرگسالان به این بیماری مبتلا می‌شوند.

روش تشخیص این بیماری چیست؟

ابتدا بیمار باید نشانه‌های احتمالی میرنژیت را شناسایی کند تا بتواند در زمان مناسب به پزشک مراجعه کند. بنابراین مرحله اولیه تشخیص بر عهده بیمار است. اگر در گوش خود احساس درد کردید، بهتر است یکی دو روز صبر کنید و از گوش خود مراقبت کنید. اگر درد بهبود پیدا نکرد، لازم است به پزشک مراجعه کنید. در صورتی که علائم زیر را مشاهده کردید، حتما با پزشک متخصص مشورت کنید.

 • درد شدید گوش.
 • کاهش شنوایی در کنار درد گوش.
 • تب در کنار احساس التهاب و ناراحتی در گوش
 • ترشح مایعات از گوش که با سایر علائم همراه است.

روش‌های تشخیص پزشک

زمانی که به پزشک مراجعه می‌کنید، باید تاریخچه دقیقی در مورد بیماری خود به او ارائه دهید. اینکه به چه بیماری‌هایی مبتلا بوده‌اید (به خصوص بیماری‌های ویروسی)، یا اینکه چه مدت است علائم ظاهر شده‌اند و شدت آن‌ها چقدر بوده است برای پزشک اهمیت دارد.

بیماری میرنژیت و درمان آن

بعد از آن پزشک با استفاده از اتوسکوپ گوش شما را معاینه می‌کند. این دستگاه حاوی یک چراغ قوه و یک ذره بین است که داخل گوش را به پزشک نشان می‌دهد. در صورتی که گوش بیمار با میرنژیت درگیر باشد، پزشک تاول‌ها را در گوش او مشاهده می‌کند. بنابراین اگر یک پزشک حرفه‌ای شما را معاینه کند، در مراحل اولیه معاینه می‌تواند تشخیص دهد که بیماری چیست.

در صورتی که یکی از علائم بیمار کاهش شنوایی باشد، ممکن است پزشک تست‌های مربوط به سنجش شنوایی را نیز انجام دهد. برای اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید مقاله تخصصی statpearls را مطالعه کنید.

روش‌های درمان میرنژیت چیست؟

با توجه به میزان پیشرفت بیماری و شدت آن راهکارهای مختلفی برای درمان وجود دارد.

 • استفاده از مسکن برای بهبود درد.
 • استفاده از آنتی بیوتیک‌ها برای از بین بردن عفونت.
 • ترکاندن تاول‌های موجود در گوش.

لازم به ذکر است که پاره کردن تاول‌ها به بهبود بیماری کمک نمی‌کند؛ اما درد را کاهش می‌دهد. این روش برای افرادی که درد آن‌ها با مسکن بهبود پیدا نکرده است، استفاده می‌شود.

عوارض جانبی این بیماری چیست؟

میرنژیت بیماری خطرناکی نیست. مهم‌ترین عارضه جانبی آن کاهش شنوایی است که با از بین رفتن عفونت بهبود پیدا می‌کند. اما اگر درمان دیر شود، ممکن است کاهش شنوایی یا ناشنوایی دائمی باشد. از طرف دیگر با پیشرفت بیماری، عفونت به سایر نقاط بدن گسترش پیدا می‌کند و باعث بروز مننژیت  یا سپسیس (sepsis) شود.

راهکارهای پیشگیری از میرنژیت چیست؟

این بیماری مسری نیست. اما سایر عفونت‌های گوش باعث ایجاد آن می‌شوند. بهترین راهکار این است که تا حد امکان از ابتلا به بیماری‌های ویروسی مانند سرماخوردگی و آنفولانزا دوری کنید. برای این کار لازم است نکات زیر را رعایت کنید.

 • دست‌های خود را مرتبا بشویید.
 • زمانی که دست‌هایتان تمیز نیست، از لمس کردن چشم‌ها، گوش‌ها و صورت خود بپرهیزید.
 • رژیم غذایی سالم داشته باشید.
 • خواب کافی و باکیفیت داشته باشید.
 • سطوح موجود در خانه را تمیز نگه دارید.
 • در صورتی که یکی از اعضای خانواده بیمار شد، او را از بقیه دور نگه دارید. بعد از بهبود نیز همه جا را ضد عفونی کنید.
 • در فصل‌های سرد سال، لباس گرم و پوشاندن گوش‌ها را فراموش نکنید.
بیماری میرنژیت

جمع بندی

میرنژیت بیماری خطرناکی نیست و در اکثر موارد به سادگی و حتی خود به خود درمان می‌شود. بنابراین جای نگرانی ندارد. اما در صورت ابتلا، لازم است توسط یک پزشک متخصص گوش معاینه شوید. با این کار مطمئن خواهید شد که عفونت به سایر قسمت‌ها منتقل نشده و عارضه‌ای برای شما نداشته است. دکتر مریم یعقوبی بهترین متخصص گوش، حلق و بینی در تهران به شمار می‌روند. ایشان می‌توانند به شما در زمینه تشخیص و درمان انواع عفونت‌های گوش کمک کنند. در صورت نیاز به مشاوره و رزرو نوبت می‌توانید از طریق راه‌های ارتباطی موجود در سایت اقدام کنید.

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

برای امتیاز دادن به پست روی ستاره کلیک کنید!

میانگین امتیاز ها ۵ / ۵٫ تعداد امتیازات: ۱

هیج امتیازی ثبت نشده!اولین کسی باشید که این پست را ارزیابی می کنید

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست