ترمیم پرده ی گوش (تمپانوپلاستی)

عمل جراحی ترمیم پرده گوش ( تمپانو پلاستی) چیست؟

تمپانوپلاستی یک عمل جراحی پایه ای است که توسط جراحان و متخصصین گوش برای ترمیم سوراخ های ایجاد شده در پرده گوش انجام می شود. انواع مختلفی از این عمل ترمیم پرده گوش ( تمپانوپلاستی)وجود دارد و عواملی همچون سن بیمار، علت پاره شدن پرده گوش ، محل و اندازه سوراخ ها و جراحی قبلی، در انتخاب متد عمل پرده گوش، نقش اصلی را ایفا می کنند.

همانطور که پیشتر گفته شد، عمل ترمیم پرده ی پاره شده گوشیا تمپانوپلاستی طبق متدهای مختلفی انجام می شود، انواع مختلف تمپانو پلاستی به شرح زیر می باشند:

عمل ترمیم پرده ی گوش

تمپانوپلاستی وصله ای

این روش که با نام انگلیسی Patch Tympanoplasty شناخته می شود، ساده ترین روش ترمیم پرده گوش است. در طی این عمل که به طور معمول برای بزرگسالان در داخل مطب و برای کودکان در داخل بیمارستان تحت بیهوشی انجام می شود؛ پزشک، پس از تحریک لبه های حفره به وسیله ی ابزاری خاص، یک بافت کاغذی بیولوژیکی را بر روی محل حفره ی ایجاد شده قرار می دهد، که این شی به واسطه ی قطره خون ناشی از تحریک لبه های حفره، به پرده ی پاره شده گوش می چسبد.

این عمل تمپانوپلاستی به طور معمول چند دقیقه بیشتر طول نمی کشد و درد بسیار کمی را به همراه دارد. پس از اتمام عمل پارگی پرده گوش و گذشت مدت زمان ۶ هفته، بیمار باید برای ویزیت مجدد و بررسی صحت عملکرد بازسازی پرده گوش نزد پزشک باز می گردد. صمناٌ اگر این عمل بر روی شما انجام گرفته است، باید در این مدت از ورود آب به گوش و همچنین فعالیت های ورزشی سنگین و دمیدن در بینی که باعث آسیب پرده گوش می شود ،خود داری کنید.

مقاله مفید :
تومور قاعده جمجمه چیست؟

تمپانوپلاستی با چربی

این جراحی ترمیمی پرده نیز، یکی دیگر از روش های سرپایی برای ترمیم پرده گوش است. در تمپانوپلاستی با چربی که تنها به ۱۵ دقیقه زمان برای انجام نیاز دارد، پزشک، پس از ایجاد برش در پشت گوش، مقداری از بافت چربی موجود در آن محل را برداشته و از آن به جای بافت بیولوژیکی ذکر شده در متد قبلی استفاده می کند. پس از اتمام عملیات ذکر شده، محل شکافته شده برای استخراج چربی از بدن بیمار، به وسیله ی بخیه، به هم دوخته می شود.

عمل ترمیم پرده ی گوش

تمپانوپلاستی با غضروف

این عمل ترمیمی سوراخ پرده گوش، باید در اتاق عمل و تحت بیهوشی موضعی یا عمومی انجام شود. در برخی موارد، پزشک این عمل را از طریق کانال گوش انجام می دهد، ولی این جراحی در اکثر موارد، باید از طریق ایجاد برشی در قسمت پشت گوش انجام شود. طی این نوع از جراحی تمپانوپلاستی پس از ایجاد شرایط لازم، قسمتی از بقایای پرده ی گوش از محل خود خارج شده و پیوندی بافتی نازکی از عضله گوش (فاشیا) یا غضروف، که توسط پزشک از گوش آسیب دیده خود بیمار استخراج شده است، در بین گوش میانی و کانال گوش و در محل قرار گیری پرده ی گوش قرار میگیرد، تا به مرور به ترمیم پرده ی پاره شده گوش شما کمک کند. انجام این عمل، چیزی بین ۱ تا ۲ ساعت طول خواهد کشید.

عوارض جراحی تمپانوپلاستی پرده گوش

درد، خونریزی و عفونت

از عوارض احتمالی ناشی از تمپانو پلاستی می توان به درد ، عفونت و خونریزی اشاره کرد، که البته در اکثر عمل های پزشکی اتفاقاتی محتمل هستند. خوشبختانه این موارد در جراحی گوش بسیار نادر بوده و نباید نگران آن ها باشید.

خون ریزی بعد از عمل جراحی تمپانوپلاستی معمولاً بسیار ناچیز است. ضمناً گوش ضربه دیده با داروهایی که به صورت نرمال، تا ساعت ها ماندگاری دارند، بی حس می شود و از این نظر نیز نگرانی چندانی برای شما وجود نخواهد داشت و در کنار آن نیز، در صورت نیاز، پزشک، مسکن هایی را برای شما تجویز خواهد کرد. علاوه بر این ها عفونت ناشی از جراحی پرده گوش موردی بسیار نادر است.  با این وجود، به طور معمول برای پیش گیری از عفونت پرده ترمیمی گوش، باید تا مدت ۱ هفته پس از تمپانوپلاستی داخلی و جانبی از آنتی بیوتیک ها استفاده کنید.

مقاله مفید :
علائم کم شنوایی در نوزادان کدامند؟

عمل ترمیم پرده ی گوش

عدم ترمیم صحیح پرده گوش

شایع ترین عارضه این عمل تمپانوپلاستی، عدم موفقیت در ترمیم حفره است، که فراوانی این رخداد به اندازه سوراخ ، محل آن ، سلامت بیمار و روش انتخابی بستگی دارد. این اتفاق برای چیزی کمتر از ۵% بیماران با پرده سوراخ شده گوش  ،رخ می دهد و در اکثر موارد، انجام تمپانوپلاستی برای بار دوم، مشکل را برای همیشه رفع می کند.

کاهش شنوایی

دومین عارضه در بیمارانی که تحت جراحی ترمیم حفره پرده گوش قرار می گیرند، کاهش شنوایی است. اکثر بیماران از بهبود شنوایی خود بعد از عمل جراحی موفقیت آمیز تمپانوپلاستی رضایت کامل دارند ، با این وجود تشکیل بافت اسکار ، مشکلات لوله استاش و مشکلات استخوان در گوش میانی می توانند منجر به آسیب  شنوایی در تعداد کمی ازبیماران شود.

تاثیر پذیری حس چشایی از تمپانوپلاستی

مشکلات حس چشایی، ممکن است بعد از جراحی گوش، به دلیل آسیب عصب منتقل کننده طعم ،که از زیر پرده گوش گذشته است، رخ دهد و طعم های منتقل شده از آن سمت زبان به درستی به مغز نرسد. از کار افتادن اعصاب چشایی کنار زبان، در چیزی کمتر از۱۰٪ بیماران رخ داده و تا چند ماه ادامه می یابد. این مشکل، به ندرت می تواند دائمی باشد

سرگیجه

سرگیجه، پس از تمام انواع جراحی های گوش، شایع است اما معمولاً کوتاه مدت بوده و بندرت ادامه می یابد. ضمناً برای جلوگیری از تهوع و استفراغ ، داروها خاصی برای بیمار تجویز می شوند.

فلج عصب صورت

فلج عصب صورت یک عارضه بسیار بسیار نادر برای عمل جراحی حفره گوش تلقی می شود. عصب صورت از داخل گوش عبور می کند و به ندرت می تواند در حین جراحی دچار جراحت شود. ضمناً در عمل های استاندارد، از مانیتور عصب صورت، در طی تمپانوپلاست، استفاده می شود که داده های مربوط به عصب صورت را برای جلوگیری از صدمه احتمالی برای تیم جراحی جمع آوری می کند.

مقاله مفید :
اقدامات قبل از جراحی گوش کدامند؟

نتیجه گیری

عمل ترمیم پرده گوش نیز مانند سایر عمل های گوش، عوارض بسیار کمی دارد. چنانچه این عمل دوخت پرده گوش، طبق استاندارد های موجود و با بررسی های دقیق ، توسط بهترین پزشک و بهترین متخصص گوش بر روی شما انجام شود، جایی برای نگرانی وجود ندارد. متخصص گوش حلق و بینی ، پس از بررسی وضعیت شما، بهترین متد را برای جراحی در نظر گرفته و اطلاعات دقیقی را در اختیار شما قرار خواهد داد. فراموش نکنید که عمل تمپانوپلاستی عمل چندان دشواری برای بیمار نخواهد بود و شانس موفقیت آن بسیار زیاد است. انتخاب یک پزشک حاذق در زمینه تخصصی گوش شما را برای داشتن بهترین نتایج عمل های گوش نزدیک می کند . دکتر مریم یعقوبی به عنوان یکی از  بهترین متخصص گوش حلق و بینی در تهران به شما معرفی می شوند.

مطلبی که تحت عنوان عمل جراحی تمپانوپلاستی در وب سایت ما مطالعه کردید، از یک منبع انگلیسی، با نام earassociates ترجمه  و توسط خانم دکتر مریم یعقوبی متخصص گوش،حلق و بینی بومی سازی شده است و استفاده از آن در وب سایت های فارسی زبان، تنها با لینک دادن به وب سایت ما مجاز می باشد.

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

برای امتیاز دادن به پست روی ستاره کلیک کنید!

میانگین امتیاز ها ۲٫۲ / ۵٫ تعداد امتیازات: ۹

هیج امتیازی ثبت نشده!اولین کسی باشید که این پست را ارزیابی می کنید

, , , , , , , , , , , , , , , ,

مطالب مرتبط

5 دیدگاه. دیدگاه جدید بگذارید

 • چقدر توضیحات کامل و جامع بود تمام سوالات و علامت سوالای ذهنم برطرف شد ممنون از خانم دکتر عزیز

  پاسخ
  • سلام خواهش میکنم میتونید دغدغه ها و سوالات خودتون رو زیر این مقاله بنویسید پاسخگو خواهم بود

   پاسخ
   • سلام من یک هفته قبل عمل تمپوپلاستی انجام دادم بعد از یه هفته یک جسم سنگین به فاصله ده قدمی جابجا کردم الان مقداری خون ریزی داره گوشم آیا نگرانن کننده هست ؟

    پاسخ
    • سلام.من ۴ روزه که عمل تمپانوپلاستی انجام دادم.۴ ساعت بیهوش بودم.الان ۷۰ درصد نمی شنوم.آیا مشکلی هستش؟

     پاسخ
 • سلام من یک هفته قبل عمل تمپوپلاستی انجام دادم بعد از یه هفته یک جسم سنگین به فاصله ده قدمی جابجا کردم الان مقداری خون ریزی داره گوشم آیا نگرانن کننده هست ؟

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست