بیماری های گردن

گردن انسان بعد از كمر ، شایع ترین مفاصل مستعد آرتروز ، ساییدگی ، كاهش فاصله و بیرون زدگی دیسك است .

گردن جزء ستون مهره ها می باشد كه هفت مهره از سی و سه مهره را تشكیل می دهد .در مهره های گردن اولین مهره ، اطلس نام دارد كه دارای جسم مهره ای نمی باشد و به صورت یك حلقه استخوانی است . دومین مهره به نام اكسیس كه به مهره اول متصل شده و موجب حركات چرخش سر به چپ و راست می شود . مهره هفتم گردنی دارای بلند ترین زائده شوكی بوده و از بقیه مهره های گردن بلند تر است . در بخش خلفی گردن قابل لمس می باشد و در ضمن متمایز كننده مهره های گردنی یا پشتی است .

درمان توده گردنی

کیست تیروگلوس

اگر می‌خواهید بدانید کیست تیروگلوس چیست، ابتدا باید بدانید این توده در چه مکانی از بدن تشکیل می شود. کیست تیروگلوس از بقایای سلولهای جنینی  تیروئید که غده‌ای بزرگ در بخش جلوی گردن است تشکیل می‌شود و علت به وجود آمدن برجستگی گردن ، وجود سلول‌های اضافی است که به طور مادرزاد و از دوران جنینی در بدن فرد شکل گرفته و رفته رفته با گذر عمر و تحت شرایطی خاص می‌تواند به کیست تبدیل شود.

همانطور که پیشتر گفته شد، این سلول های اضافی به طور مادرزادی در بدن فرد وجود دارند. علت این امر که ممکن است این توده غیرسرطانی گردن تا سالیان زیاد شناخته نشود، می‌تواند در اندازه آن باشد، در برخی افراد این توده گردنی بسیار کوچک بوده و مشکلی ایجاد نمی‌کند. این در حالی است که کیست تیروگلوس در بعضی از بیماران به حدی بزرگ است که ممکن است حتی مشکلات تنفسی و بلع را نیز به وجود بیاورد.

درمان کیست تیروگلوسال

چه عواملی باعث ایجاد توده غیرسرطانی گلو(تیروگلوس) می شود؟

در طی فرایند رشد جنینی و در روند طبیعی رشد، غده تیروئید ابتدا در نزدیکی بخش انتهای زبان تشکیل شده و پس از تکمیل از طریق مجاری تیروگلوس به محل قرارگیری خود یعنی زیر حنجره منتقل می‌شود. پس از اتمام این مراحل مجاری ذکر شده پیش از تولد از بین ‌می‌روند. چنانچه فرایند از بین رفتن این مجاری تکمیل نشود، آن ها به وسیله مایعات و گازهای موجود پر شده و توده‌ای غیرسرطانی را به وجود می‌آورند که با نام کیست تیروگلوس شناخته می‌شود.

دیسفاژی یا اختلال بلع

دیسفاژی یک اصطلاح پزشکی است که برای توصیف مشکل شدید در عمل بلع استفاده می‌شود. برای مثال چنانچه مشکل بلع در شروع پروسه بلعیدن اختلال ایجاد کرده باشد، از آن با عنوان oropharyngeal dysphagia یا دیسفاژی دهانی یاد می‌شود. این درحالی است که اگر مشکل بلع با احساس چسبیدن و گیر کردن غذا در گردن یا بالای سینه همراه باشد، به آن دیسفاژی مری یا esophageal dysphagia گفته می‌شود.

دیسفاژی و اختلال بلع

تفاوت این دو نوع اختلال در چیست؟

اختلال بلع دهانی ناشی از عملکرد غیر طبیعی اعصاب و ماهیچه‌های دهان ، حلق (انتهای گلو) و یا اسفنکتر فوقانی مری (عضله جمع شونده ای که در ابتدای لوله بلع واقع شده است) است. این درحالی است که دیسفاژی مری بیماری است که خود مری و بافت آن را تحت تاثیر قرار می‌دهد. بسیار مهم است که همکاران ما در مرحله اولیه تشخیص این بیماری بلع دشوار ،به درستی بتوانند متوجه شوند که اختلال به وجود آمده در کدام دسته بندی فوق جای می‌گیرد. زیرا آزمایشات و تصویر برداری‌های مختلفی برای تشخیص نهایی هر یک از بیماری‌های فوق توصیه می‌شود.

التهاب مری

التهاب مری یک بیماری مربوط به بافت مری است. همانطور که می‌دانید مری یک لوله‌ی ماهیچه‌ای است که غذا را از دهان به معده منتقل می‌کند. بیماری التهاب مری می‌تواند موجب دشواری و احساس درد در عمل بلع و هم‌چنین درد در قفسه سینه شود. این بیماری غالبا به علت استفاده از برخی دارو‌های خاص و یا ابتلا به عفونت‌های ویروسی و باکتریایی رخ می‌دهد.

دیسفاژی و اختلال بلع

راه‌های درمان بیماری التهاب مری چیست؟

اولین گام برای درمان پیدا کردن پزشک متخصص زبده و حرفه‌ای در زمینه التهابات مری و گوش و حلق و بینی است. گام بعدی نیز مراجعه در زمان مناسب است. در این موقعیت می‌توانید اطمینان داشته باشید که روند بهبود شما به صورت کامل طی می‌شود.

پزشک با توجه به شرایط بیمار از داروها و روش‌های درمانی مختلفی استفاده می‌کند که در ادامه آن‌ها را نام برده‌ایم.

 • دارو‌های کنترل کننده‌ی اسید معده.
 • آنتی بیوتیک‌ها و ضد قارچ‌ها.
 • مسکن‌ها.
 • دارو‌های کاهش دهنده‌ی التهاب.
 • تزریق سرم برای جلوگیری از سو تغذیه.
 • آندوسکوپی.
 • جراحی (برای برداشتن بخش آسیب دیده‌ی بافت مری)

انتخاب روش با توجه به میزان التهاب، سن بیمار، سابقه‌های پزشکی و… به صلاحدید پزشک انجام می‌شود.

اطلاعاتی جامعی در مورد توده های گردنی

توده های گردنی جزو انواع توده‌هایی هستند که در برخی از نقاط بدن ظاهر می‌شود. این کیست‌ها می‌توانند بی‌خطر باشند و همچنین می‌توانند نشانه‌ای از بیماری‌های دیگر باشند. معاینه و پیگیری توده‌های مختلف در بدن اهمیت بسیاری دارد. خوش‌خیم یا بدخیم بودن آن‌ها، علت اصلی ایجاد آن‌ها و… باید بررسی شود.

دیسفاژی و اختلال بلع

آیا توده های گردنی می‌توانند نشانه سرطان باشند؟

همانطور که در قسمت‌های قبل گفتیم، توده های گردنی معمولا مشکلی برای بیمار ایجاد نمی‌کنند. اما در برخی موارد ممکن است نشانه از بروز سرطان در ارگان‌های مختلف سر و گردن باشند. مهم‌ترین سرطان‌هایی که منجر به ایجاد توده در ناحیه گردن می‌شوند، را در ادامه نام برده‌ایم.

سرطان گلو

سرطان ناحیه‌های مختلفی چون تارهای صوتی، لوزه‌ها، سرطان اوروفارنکس (oropharynx) نیز جزو سرطان گلو محسوب می‌شوند.

سرطان سلول بازال (Basal cell carcinoma)

غده‌های ناشی از این سرطان متورم، قرمز و براق هستند. رگ‌های خونی آن قابل مشاهده هستند. این توده های گردنی بهبود پیدا نمی‌کنند.

سرطان سلول سنگفرشی (Squamous cell carcinoma)

این نوع سرطان در مناطقی که در معرض تابش مستقیم اشعه UV قرار دارند، رخ می‌دهد. توده‌های ناشی از این سرطان خونریزی دارد و بهبود پیدا نمی‌کند یا بعد از بهبود کوتاه مدت دوباره ظاهر می‌شود.

سرطان ملانوم

این بیماری شایع‌ترین نوع سرطان پوست است. علاوه بر توده های گردنی ممکن است خال‌های بدخیم نیز نشانه‌ای از وجود این سرطان در بدن باشند.

توده گردنی گواتر

مهم‌ترین علائم افرادی که توده گردنی آن‌ها مشکوک به سرطان است، چیست؟

شکل توده های گردنی سرطانی نسبت به سایر توده‌های خوش‌خیم متفاوت است. اما برخی از نشانه‌ها نشان می‌دهند که ریسک سرطانی بودن این توده‌ها بیشتر است. این علائم عبارتند از؛

 • باقی ماندن توده و عدم بهبود بعد از دو الی سه هفته.
 • رشد توده با گذشت زمان.
 • توده بهبود پیدا می‌کند اما کامل از بین نمی‌رود. حتی ممکن است بعد از مدتی دوباره ظاهر شود.
 • صدای فرد تغییر می‌کند.
 • مشکل در بلع و تنفس به وجود می‌آید.
 • با درد گوش یا گردن یا گلو همراه است.
 • بیمار تب می‌کند.
 • وزن به طور غیر معمول کاهش پیدا می‌کند.

البته هیچ کدام از علائم بالا به صورت مطلق نمی‌توانند نشانه وجود سرطان باشند و به معاینه نیاز دارند.

فهرست