کیست تیروگلوس چیست | چگونه درمان می شود ؟

کیست تیروگلوس چیست؟

اگر می‌خواهید بدانید کیست تیروگلوس چیست، ابتدا باید بدانید این توده در چه مکانی از بدن تشکیل می شود. کیست تیروگلوس از بقایای سلولهای جنینی  تیروئید که غده‌ای بزرگ در بخش جلوی گردن است تشکیل می‌شود و علت به وجود آمدن برجستگی گردن ، وجود سلول‌های اضافی است که به طور مادرزاد و از دوران جنینی در بدن فرد شکل گرفته و رفته رفته با گذر عمر و تحت شرایطی خاص می‌تواند به کیست تبدیل شود.

همانطور که پیشتر گفته شد، این سلول های اضافی به طور مادرزادی در بدن فرد وجود دارند. علت این امر که ممکن است این توده غیرسرطانی گردن تا سالیان زیاد شناخته نشود، می‌تواند در اندازه آن باشد، در برخی افراد این توده گردنی بسیار کوچک بوده و مشکلی ایجاد نمی‌کند. این در حالی است که کیست تیروگلوس در بعضی از بیماران به حدی بزرگ است که ممکن است حتی مشکلات تنفسی و بلع را نیز به وجود بیاورد.

 

Thyroglossal cyst

علائم کیست مجرای تیروگلوس چیست؟

بارز ترین علامت وجود کیست تیروگلوس وجود توده ای برجسته در بخش میانی گردن و درست در فاصله بین چانه و سیبک (برجستگی گلو) است. از دیگر علائم این توده  خط وسط گردن تکان خوردن آن هنگام بلعیدن غذا و همچنین بیرون آوردن زبان است.

نکته ای که در این باره لازم است بدانید، آن است که بسیاری از افراد تا سالیان زیاد پس از تولد خود نمی‌دانند که این توده یعنی کیست تیروگلوس در بدن آن ها وجود دارد. در واقع در بیشتر موارد فرد تا زمان عفونی شدن کیست و تورم توده، از وجود آن بدون اطلاع خواهد ماند.

سایر علائم معمول کیست مجرای تیروگلوس عبارت است از:Thyroglossal cyst

 • خشن شدن یا خش دار بودن صدا
 • مشکلات تنفسی
 • مشکلات در بلع
 • ترشح مخاط از محلی نزدیک توده روی گردن
 • احساس گرمای خفیف در نزدیکی توده
 • قرمزی پوست نواحی اطراف برجستگی موجود

البته لازم به ذکر است که مورد آخر به طور معمول تنها در صورت عفونت کیست تیروگلوسال مشاهده خواهد شد.

چگونه کیست تیروگلوسال تشخیص داده میشود؟

به طور معمول طی یک بررسی سرپایی می‌توان وجود این کیست مجرای تیروگلوسال را تشخیص داد. درواقع چنانچه در زمانه معاینه یک یا چند مورد از علائم گفته شده را داشته باشید و برجستگی گلو  در مکان ذکر شده قابل لمس باشد، به سادگی می‌توانیم وجود یا عدم وجود کیست تیروگلوس را تائید کنیم.

ضمناً در برخی موارد و در صورت عدم امکان اظهار نظر قطعی ممکن است از شما خواسته شود که یکی از آزمون های زیر را انجام دهید، تا با تشخیص صد در صدی مسیر درمان مناسب را برای شما انتخاب کنیم:

 • سونوگرافی
 • سی تی اسکن
 • MRI
 • نمونه برداری با سوزن: در این روش یک سوزن بسیار باریک وارد توده شده و تعدادی از سلول ها برای بررسی نحویل آزمایشگاه می‌شود.

Thyroglossal cyst

استفاده از سونوگرافی برای تشخیص کیست تیروگلوس

در این روش از امواج صوتی برای ثبت تصاویر واقعی از کیست تیروگلوس (البته در صورت وجود) استفاده می‌شود. متخصص تصویر برداری در طی این عمل گلوی شما را با یک ژل خنک پوشانده و دستگاه تولید کننده صدا را روی آن حرکت می‌دهد. امواج صوتی پس از برخورد با توده به سمت دستگاه بازگشته و تصاویر را به وجود می‌آورند.

استفاده از سی تی اسکن برای تشخیص کیست مجرای تیروگلوس

این روش تصویر برداری از اشعه ایکس را برای ثبت تصویر کیست تیروگلوس یا هر توده دیگری استفاده می‌کنند. در طی این فرایند تصویر برداری ،شما روی یک تخت دراز کشیده و به داخل یک دستگاه به شکل یک حلقه‌ی ضخیم ( چیزی شبیه به یک دونات بزرگ) هدایت می‌شوید. سپس دستگاه با ایجاد اشعه به تصویر برداری از کیست تیروگلوس احتمالی در گردن شما خواهد پرداخت.

استفاده از روش تصویر برداری مغناطیسی یا MRI

در این روش از امواج رادیویی و میدان مغناطیسی برای تهیه تصاویر از بافت های موجود در گلو استفاده می‌شود. فرایند تصویر برداری از کیست تیروگلوس به این نحو است که در این روش نیز تا حد بسیار زیادی شبیه به سی تی اسکن بوده و تنها نوع دستگاه استفاده شده متفاوت است.

چه عواملی باعث ایجاد توده غیرسرطانی گلو(تیروگلوس) می شود؟

در طی فرایند رشد جنینی و در روند طبیعی رشد، غده تیروئید ابتدا در نزدیکی بخش انتهای زبان تشکیل شده و پس از تکمیل از طریق مجاری تیروگلوس به محل قرارگیری خود یعنی زیر حنجره منتقل می‌شود. پس از اتمام این مراحل مجاری ذکر شده پیش از تولد از بین ‌می‌روند. چنانچه فرایند از بین رفتن این مجاری تکمیل نشود، آن ها به وسیله مایعات و گازهای موجود پر شده و توده‌ای غیرسرطانی را به وجود می‌آورند که با نام کیست تیروگلوس شناخته می‌شود.

چگونه می توان این کیست گلو را درمان کرد؟

چنانچه کیست تیروگلوس موجود در بدن شما عفونی شده یا چرک کند، ممکن است برای درمان شما، به تجویز آنتی بیوتیک احتیاج باشد. چنانچه درمان های معمول کارایی کافی را نداشته باشند، ممکن است پزشک متخصص گوش حلق و بینی ،از درمان جراحی استفاده کند.

جراحی مجرای تیروگلوس

به طور معمول، زمانی از جراحی تیروگلوس استفاده می‌شود، که کیست عفونی شده، یا به واسطه حجم بالای خود شما را دچار مشکل تنفسی یا مشکلات بلع کرده باشد. این نوع جراحی یعنی جراحی کیست تیروگلوس روش Sistrunk نامیده شده است.

روند این عمل جراحی شامل موارد زیر است:

 1. بیهوشی عمومی
 2. ایجاد برش کوچکی در قسمت جلوی گردن برای باز کردن مسیر دسترسی به کیست با گذشتن از پوست و ماهیچه‌ها
 3. حذف توده کیست تیروگلوس
 4. حذف تمامی بخش های به جا مانده از مجرای تیروگلوس و قسمت میانی استخوان هیوئید
 5. بخیه زدن ماهیچه های اطراف بافت های زائد حذف شده
 6. بخیه زدن پوست در محل شکاف

Thyroglossal cyst

این عمل جراحی توده گردنی حدودا یکساعت به طول می انجامد پس از اتمام جراحی لازم است حداقل یک روز در بیمارستان بستری شده و پس از ان نیز چند روز در خانه استراحت کنید، ضمناً به واسطه قرار گرفتن تحت بیهوشی و موارد دیگر حتماٌ باید در زمان مرخص شدن از بیمارستان با یک همراه به منزل بروید.

لازم است خاطر نشان کنیم، برای بهبودی هرچه سریعتر باید به دستورات ارائه شده پیش از ترخیص به طور دقیق توجه کنید و علاوه بر آن در نوبت و زمان گفته شده برای معاینه مجدد به مطب ما ( یا پزشکی که کیست تیروگلوس شما را جراحی کرده است) مراجعه کنید.

عوارض احتمالی وجود کیست مجرای تیروگلوس چیست؟

بسیاری از افراد این کیست گردن را در بدن خود داشته و حتی تا انتها عمر خود از وجود آن مطلع نخواهند شد. همین امر بیانگر آن است که این کسیت چیز خطرناکی نیست، البته به شرط آنکه عفونی نشده باشد. با این وجود چنانچه وضعیت ظاهری شما دست خوش وجود کیست گلوی تیروگلوس شده باشد و برجستگی موجود بر روی گردن برای شما ناراحت کننده باشد، می‌توانید آن را جراحی کنید.

دیگر نکاتی که باید در مورد عوارض احتمالی وجود این غده گردنی بدانید شامل موارد زیر است:

 • در برخی موارد ممکن است در محل جراحی اسکار تشکیل شود.
 • در ۳% درصد از موارد ممکن است پس از عمل جراحی نیز، غده ای به طور مجدد در محل قبلی تشکیل شود.
 • کمتر از ۱% از کیست های مجرای تیروگلوس به حالت سرطانی در خواهند آمد. این توده‌ها به محض تشخیص باید جراحی شوند.

سخن پایانی

چنانچه هر توده یا برجستگی غیر طبیعی را در این محل از گردن خود مشاهده کردید، بهتر است در اولین فرصت به مطب دکتر مریم یعقوبی یا هر متخصص جراحی گوش، حلق و بینی (ENT) دیگری مراجعه کنید. زیرا، گرچه این توده به احتمال زیاد کیست تیروگلوس خواهد بود، با این وجود هرگز نباید روی سلامتی ریسک کرد و باید حتماً از ماهیت اصلی آن خبر دار شوید؛ تا در صورت خطرناک بودن مشکل وضعیت سلامتی شما دچار تهدید نشود. انتخاب پزشک ماهر تا حد زیادی در تشخیص هر چه سریعتر این موضوع حائز اهمیت است . دکتر مریم یعقوبی به عنوان یکی از بهترین متخصصان گوش حلق و بینی در تهران معرفی میگردند . برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد بیماری های مربوط به حلق و گردن به پیج اینستاگرام دکتر مریم یعقوبی مراجعه نمایید.

منبع: healthline

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

برای امتیاز دادن به پست روی ستاره کلیک کنید!

میانگین امتیاز ها ۳٫۲ / ۵٫ تعداد امتیازات: ۸۰

هیج امتیازی ثبت نشده!اولین کسی باشید که این پست را ارزیابی می کنید

, , , , , , , , , , , ,

مطالب مرتبط

2 دیدگاه. دیدگاه جدید بگذارید

 • سلام ببخشید بنده دقیقا سمت راست گلوم پایین احساس درد خفیفی دارم ام ارای تشخیص کیست داده شده.ضمنا تنها فقط از بینی سمت چپ مایعات سفید رنگ خارج میشود.لطفا خانم دکتریقوبی درصورت امکان راهنمایی بفرمایید ابتداباید چیکارکنم.ممنون

  پاسخ
 • سلام، من دقیقا این مریضی را دارم میشه رهنمایی کنید که این جراحی چقدر هزینه برمیداره؟

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست