آشنایی با جراحی گوش شکسته

گوش‌ها یکی از اجزای آسیب‌پذیر بدن ما هستند. به همین دلیل احتمال شکستگی آن‌ها زیاد است. اگر ورزشکار باشید احتمال شکستن آن‌ها بسیار بیشتر خواهد بود. در این صورت فرد باید سریعا تحت جراحی گوش شکسته قرار گیرد. پیش از هرچیز باید بدانید که هر گونه آسیب باید در کوتاه‌ترین زمان ممکن برطرف شود. در غیر این صورت پیشرفت می‌کند و علاوه بر از بین بردن ظاهر زیبای گوش، ممکن است بافت داخلی آن را نیز تحت تأثیر قرار دهد. بنابراین ممکن است حتی شنوایی را نیز تحت تأثیر قرار دهد. در این مقاله قصد داریم توضیحاتی در مورد جراحی گوش شکسته ارائه دهیم. پاسخ سوالات زیر در این مقاله ارائه خواهد شد.

عمل جراحی گوش شکسته چیست؟

گوش شکسته نیز با استفاده از عمل جراحی اتوپلاستی ترمیم می‌شود. به طور کلی این روش جراحی برای ترمیم و اصلاح فرم گوش کاربرد دارد. حتی افرادی که ساختار گوش های ایشان به صورت مادرزادی مشکلاتی چون عدم تقارن دارد، می‌توانند با استفاده از این عمل مشکل را از بین ببرند.

شکستگی گوش نیز آسیبی است که در ظاهر گوش اثر می‌گذارد. بنابراین برای درمان آن باید از روش جراحی اتوپلاستی استفاده کرد. بنابراین عمل جراحی گوش شکسته منحصر به فرد نیست و مانند سایر عارضه‌های ظاهری گوش از جمله برجستگی یا نامتقارن بودن آن‌ها درمان می‌شود.

قبل از عمل گوش شکسته چه اقداماتی باید انجام داد؟

قبل از جراحی پزشک ممکن است بایدها و نبایدهایی را برای بیمار تعیین کند. انجام این اقدامات در موفقیت جراحی و پیشگیری از عوارض احتمالی موثر خواهد بود. در ادامه به مهم‌ترین نکاتی که باید رعایت شوند اشاره کرده‌ایم.

 • برخی از داروها می‌توانند جراحی گوش شکسته را با مشکل روبرو کنند. برای مثال داروهایی مثل آسپرین و ایبوپروفن موجب رقیق شدن خون می‌شوند. رقیق شدن خون مانع از انعقاد آن و توقف خونریزی می‌شود. بنابراین این داروها باید مدتی قبل از عمل متوقف شوند.
 • مصرف دخانیات مضرات بسیاری دارد. دخانیات اکسیژن را درون عروق خونی کاهش می‌دهد. دود آن‌ها نیز بعد از عمل احتمال عفونت را بیشتر می‌کند. بهتر است پیش از عمل دخانیات را ترک کنید.

روش های جراحی گوش شکسته

 

 • بهتر است چند روز قبل از عمل از مواد غذایی سالم استفاده کنید. البته شب قبل عمل بیمار باید غذای سبک بخورد تا در صورت نیاز به بیهوشی مشکلی ایجاد نشود. همچنین معمولا پزشکان توصیه می‌کند که در روز جراحی گوش شکسته،‌ بیمار ناشتا باشد.
 • بهتر است قبل از جراحی دوش بگیرید. چرا که تا چند روز ممکن است اجازه استحمام نداشته باشید.

روند جراحی گوش شکسته به چه صورت است؟

این جراحی نیز مانند همه جراحی‌ها، نیاز به یک پزشک ماهر دارد. عمل گوش شکسته جزو عمل‌های سنگین نیست. بنابراین ممکن است ۱ تا ۲ ساعت طول بکشد. البته نحوه شکستگی و مهارت پزشک نیز در تعیین زمان مورد نیاز برای جراحی مناسب هستند.

معمولا کودکان و بزرگسالان با استفاده از بی‌حسی موضعی تحت عمل جراحی قرار می‌گیرند. اما در برخی موارد ممکن است پزشک از بیهوشی عمومی استفاده کند. این روش معمولا برای کودکانی که سن کم‌تری دارند، استفاده می‌شود.

در جراحی گوش شکسته پزشک ابتدا برشی در ناحیه مورد نظر ایجاد می‌کند. سپس با توجه به میزان شکستگی غضروف‌ها را به جای درست برمی‌گرداند. ممکن است نیاز به پیوند نیز وجود داشته باشد. بعد از ایجاد تغییرات لازم، پزشک شکاف را با استفاده از بخیه می‌بندد. برای اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید مقاله سایت healthline را مطالعه کنید.

چه اقداماتی بعد از جراحی گوش شکسته باید انجام شود؟

اقدامات بعد از عمل در نتیجه آن تأثیر بسیاری دارد. اقدامات بعد از جراحی گوش شکسته ممکن است در هر فردی متفاوت باشد. پزشک بعد از عمل توضیح کاملی در مورد مراقبت‌ها و اقدامات لازم در دوران نقاهت ارائه خواهد دارد. در ادامه به برخی از نکات اشاره می‌کنیم.

 • مصرف داروهای تجویز شده طبق دستور پزشک از عوارض جراحی گوش پیشگیری می‌کند. همچنین داروهایی نیز وجود دارند که در دوران نقاهت نباید مصرف شوند. سعی کنید هنگام معاینه هر دارویی که مصرف می‌کنید را به پزشک بگویید. ممکن است لازم باشد مدتی مصرف برخی از آن‌ها را متوقف کنید.
 • پس از عمل تا مدتی نباید گوش عمل شده رو به پایین و در زیر قرار گیرد. این کار برای کسانی که هنگام خواب ثابت نیستند، مشکل است.
 • بیماران باید حداقل تا ۷ روز بعد از عمل فعالیت‌های روزانه خود را کنار بگذارند. پس بهتر است قبل از عمل برنامه‌ریزی‌های لازم را انجام دهید تا در کارهای روزانه مشکلی پیش نیاید.

جراحی گوش شکسته

 • فعالیت بدنی: پس از جراحی گوش شکسته باید چند روز از فعالیت‌های سنگین بدنی پرهیز کنید. فعالیت‌هایی مثل ورزش و برداشتن اجسام سنگین فشار زیادی به ناحیه جراحی‌شده وارد می‌کند. بعد از دو هفته می‌توان تمرینات سبک را شروع کرد. اما ورزش‌های حرفه‌ای و سنگین تا دو یا سه ماه نباید انجام شوند.
 • گوش بعد از جراحی پانسمان می‌شود. پانسمان باید چند روز روی زخم باقی بماند. در این مدت بیمار برای استحمام فقط مجاز است از سر به پایین را بشوید. بعد از برداشتن پانسمان، پزشک ممکن است به بیمار توصیه کند از هد بندهای الاستیک استفاده کند.

برای اطلاعات بیشتر می‌توانید مقاله سایت مدیکال نیوز را مطالعه کنید.

عوارض عمل جراحی گوش چیست؟

همانطور که گفته شد جراحی گوش شکسته جزو کم ریسک‌ترین عمل‌های جراحی محسوب می‌شوند. بیمار ممکن است برخی از عوارض جانبی را تجربه کند که معمولا بعد از چند روز بهبود پیدا می‌کنند. در ادامه به برخی از عوارض احتمالی اشاره کرده‌ایم.

 • درد. برای بهبود این عارضه می‌توانید مسکن مصرف کنید. البته اگر درد زیادی را تجربه می‌کنید یا بعد از چند روز بهبود حاصل نشد، پزشک را در جریان قرار دهید.
 • قرمزی ناحیه جراحی شده.

جراحی گوش شکسته

 

 • تورم.
 • کبودی.
 • بی‌حسی یا احساس سوزن سوزن شدن در ناحیه جراحی.

چه افرادی به جراحی گوش شکسته نیاز دارند؟

سالانه افراد زیادی دچار شکستگی گوش می‌شوند. گوش از غضروف تشکیل شده و بسیار حساس است. این موضوع برای ورزشکارها شدت بیشتری پیدا می‌کند. چرا که آن‌ها تمرینات سختی دارند و دائم فشارهای فیزیکی زیادی را تحمل می‌کنند. در بین رشته‌های ورزشی، رشته‌های رزمی و کشتی، نیاز بیشتری به جراحی گوش شکسته دارند. در این ورزش‌ها درگیری زیادی وجود دارد که احتمال آسیب به گوش را افزایش می‌دهد.

ریسک جراحی گوش پایین است. بنابراین محدودیتی برای انجام آن وجود ندارد. البته تعیین اینکه یک فرد کاندیدای مناسبی برای جراحی گوش هست یا خیر بر عهده پزشک متخصص است.

هزینه جراحی گوش شکسته به چه عواملی وابسته است؟

هزینه چنین جراحی بالا نیست. این هزینه به پزشک و شرایط شکستگی بستگی دارد. در برخی از شکستگی‌ها ممکن است جراحی کمی سخت داشته باشد. بنابراین هزینه بیشتری نیز دارند. همچنین این هزینه می‌تواند در بیمارستان‌های مختلف، متفاوت باشد. بیمارستان‌ها و کلینیک‌های خصوصی قیمت بسیار بیشتری نسبت به بیمارستان دولتی برای جراحی گوش شکسته دارند. این موضوع نیز به شما بستگی دارد. یعنی شما تصمیم می‌گیرید که به کدام پزشک یا بیمارستان و کلینیک مراجعه کنید. البته بهتر است در این قضیه قیمت را در اولویت قرار ندهید. انتخاب بهترین پزشک در اولویت اول برای جراحی قرار دارد.

نتیجه گیری

با بررسی این مقاله می‌توان نتیجه گرفت که جراحی گوش شکسته، عملی آسان و کم دردسر است. البته اگر پزشک ماهری را برای این کار انتخاب کنید. خطرات و ریسک‌های این جراحی به اندازه‌ای نیست که بیماران را از انجام آن مصرف کند. در ضمن اینکه پزشکان ماهر در اکثر مواقع عمل‌های موفقی خواهند داشت.

دکتر مریم یعقوبی متخصص گوش، حلق و بینی هستند و در زمینه جراحی اتوپلاستی برای گوش شکسته تجربه کافی دارند. شما می‌توانید با مراجعه به پیج اینستاگرام شخصی از مشاوره‌ها و راهنمایی‌های دکتر استفاده کنید. دکتر یعقوبی می‌توانند همراه خوبی برای بیماران در روند درمان گوش شکسته باشند.

همین طور بخوانید: گوش شناگر چیست؟ علائم، تشخیص و درمان آن به چه صورت است؟

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

برای امتیاز دادن به پست روی ستاره کلیک کنید!

میانگین امتیاز ها ۳٫۳ / ۵٫ تعداد امتیازات: ۱۵

هیج امتیازی ثبت نشده!اولین کسی باشید که این پست را ارزیابی می کنید

مطالب مرتبط

3 دیدگاه. دیدگاه جدید بگذارید

 • سلام خسته نباشید میخواستم بدونم آیا مثه روز اول میشه یا گوش راستم فرق نکنه با گوش چپم

  پاسخ
 • پسرمن ازگوشش ضربه خورده الان بدجوزی بادورده ورمم کرده احتمال داره بشکنه؟

  پاسخ
 • سلام من کشتی گیر هستم گوشام بالای ۱۰ ۱۲ بار شکستن الان خیلی بزرگ شدن میخواستم عملشون کنم دکتر به نظرتون درست میشن

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست